Zasady osteopatii: reguła tętnic

Istotna rola tętnic w utrzymaniu zdrowia

By tkanki ciała funkcjonowały prawidłowo niezbędne jest ich zaopatrzenie w tlen, substancje odżywcze oraz usuwanie metabolitów powstałych w procesie oddychania komórkowego. Z tego właśnie powodu układ krwionośny pełni niesamowicie istotną rolę. Utrzymuje organizmu w dobrym stanie zdrowia, a także bezpośrednio odpowiada za jego możliwości samoleczenia i regeneracji.

Na układ krążenia wpłynąć możemy poprzez pracę z autonomicznym układem nerwowym. Odpowiada on za skurcz (wazokonstrykcję) oraz rozkurcz (wazodylatację) mięśni gładkich w ścianach naczyń. Terapeuta koncentruje się na okolicy splotów oraz zwojów nerwowych. Wpływają one na układ autonomiczny oraz na samych naczyniach w okolicy leczonego obszaru.

Skąd biorą się zaburzenia ukrwienia?

Zaburzenia ukrwienia mogą mieć bardzo wiele przyczyn. W okolicy krążka międzykręgowego może za nią odpowiadać nieprawidłowa ruchomość kręgosłupa, stan zapalny lub odruchowa reakcja powięzi. Ogranicza ona przepływ w kluczowych miejscach takich jak np. bruzda nadgruszkowa i podgruszkowa. Zaburzenia przepływu mogą mieć również podłoże mechaniczne. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS) w przebiegu którego dochodzi do mechanicznego uciskania nerwów oraz naczyń w rejonie dolnego odcinka szyjnego kręgosłupa i dołu pachowego. Konsekwencjami mogą być objawy bólowe, stany zapalne oraz niedokrwienie kończyny górnej, objawiające się bladością. Jedną z głównych przyczyn zespołu górnego otworu klatki piersiowej jest nieprawidłowe napięcie mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych.

Odtworzenie prawidłowego przepływu

W naszym organizmie istnieje bardzo wiele miejsc, w których może dojść do zaburzeń przepływu krwi. W przypadku dysfunkcji tego typu najważniejsza jest prawidłowa diagnoza oraz usunięcie przyczyny ograniczenia przepływu krwi. Już sam Adrew Taylor Still w swojej książce Philosophy and Mechanical Principles of Osteopathy, wydanej w 1902r. tak pisał o układzie krwionośnym:

„Ten, kto potrafi wnioskować dostrzega, że należy natychmiast zaczerpnąć z tej ogromnej rzeki życia oraz nawodnić usychajace pola. W przeciwnym razie żniwo zdrowia zostanie utracone na zawsze.”

Mimo tego dość filozoficznego i niemal poetyckiego opisu dostrzegał on ogromną rolę układu krwionośnego w zachowaniu zdrowia. Zasada tętnic, czyli prawidłowej cyrkulacji płynów pozostaje nadrzędna i aktualna po dziś dzień.

 

Autor: Jacek Wereda

Czytaj także:
Osteopatia i jej idea
Bóle dolnego odcinka kręgosłupa
Metody specjalne w rehabilitacji