Bóle dolnego odcinka kręgosłupa

Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa w różnym okresie życia dotykają od 80 do 90 procent populacji krajów wysoko rozwiniętych. Powodów bólów pleców może być bardzo wiele. Jedna z najczęstszych przyczyn, oraz powodem dla którego pacjenci często boja się wrócić do normalnej aktywności jest przepuklina krążka międzykręgowego. W zależności od skali problemu pacjenta objawy bólowe mogą się lokować tylko w kręgosłupie lędźwiowym, pośladku, lub schodzić wzdłuż nogi aż do samej stopy. Ból nasila się nad ranem, problemem jest podniesienie się z łóżka. Pacjent zazwyczaj czuje się lepiej podczas chodzenia. Czasami dochodzi do tzw. shiftu, czyli mimowolnego przesunięcia górnej części tułowia względem dolnej. Obawy bólowe często łączą się również z problemami natury jelitowej i żołądkowej.

Dlaczego pojawia się ból?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba zrozumieć anatomię tego obszaru. Krążek międzykręgowy służy przede wszystkim do przenoszenia obciążeń wzdłuż kręgosłupa. Jest on odżywiany i oczyszczany ze zbędnych metabolitów za pomocą naprzemiennych zmian ciśnienia. Te z kolei wynikają z kompresji i dekompresji krążka, ponieważ od 12 roku życia nie jest on ukrwiony.

Ruch jako lekarstwo

Z tego właśnie powodu pacjent z dyskopatią powinien się ruszać w każdą możliwą stronę w bezbolesnym zakresie ruchu. Powinno się również unikać wszelkiego rodzaju pasów stabilizujących, ponieważ utrudniają one proces gojenia.

Dla zapewnienia odpowiednich warunków, sprzyjających gojeniu istotny jest również system żył odpowiadających za drenaż w obrębie trzonów kręgów. Ten skomplikowany układ jest bezzastawkowy, co sprzyja powstawaniu zastojów krwi w miejscu uszkodzonego segmentu. Krew ta wpada do systemu żył lędźwiowych a następnie do systemu żyły nieparzystej, która łączy się z żyła główną górną dopiero powyżej osierdzia. Z tego właśnie powodu tak istotne jest wyrównanie napięć w obszarze odpowiadającym za prawidłowy drenaż odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Trzeba leczyć przyczynę, nie skutek

Jeżeli wszystkie przepływy będą drożne to nie ma sposobu na powstanie stanu zapalnego. Ograniczenia w przepływie może spowodować każda struktura sąsiadująca z wyżej opisanymi naczyniami krwionośnymi. Mogą to być zarówno mięśnie lub powięź jak również narządy wewnętrzne, stawy międzykręgowe i wiele, wiele innych. Rolą terapeuty w tym procesie jest usunięcie barier, które nie pozwalają organizmowi na pozbycie się stanu zapalnego. Przywrócenie równowagi organizmu i usunięcie napięć pozwoli na szybkie pozbycie się stanu zapalnego z organizmu. Jest to warunek konieczny, by zlikwidować bóle dolnego odcinka kręgosłupa.

Należy pamiętać, że sama przepuklina nie musi dawać żadnych objawów. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że już 40% dwudziestolatków posiada jakieś przepukliny krążków międzykręgowych. Problem pojawia się wtedy, gdy w obrębie takiej przepukliny dochodzi do zaburzenia drenażu oraz tworzy się stan zapalny. Jest to również powód, dlaczego leki mało kiedy dają trwałą poprawę i całkowite pozbycie się problemu. Po prostu nie leczą pierwotnej przyczyny a jedynie następstwo zastoju krwi.

 

Autor: Jacek Wereda – mgr fizjoterapii, dyplomowany terapeuta PNF

Czytaj także:
Osteopatia i jej idea
Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty?
Masaż klasyczny
Leczenie kręgosłupa metodą McKenziego