Terapia Manualna metodą Mulligana

Leczenie dolegliwości w obrębie stawów czy kręgosłupa wymaga zastosowania delikatnych, ale skutecznych technik. Jedną z nich jest słynna metoda Mulligana, która wciąż rozwija się wraz z postępem badań naukowych. Stosuje się ją przede wszystkim u pacjentów po różnego rodzaju kontuzjach.

Metodę stworzył Brian Mulligan na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Jego koncepcja opiera się przede wszystkim na stosowaniu techniki MWM, czyli Mobilisation With Movement. Oznacza to wielopłaszczyznową mobilizację stawową – połączenie biernych mobilizacji wykonywanych przez terapeutę z ruchem czynnym, do którego angażowany jest pacjent. Stosuje się różnego rodzaju techniki ślizgowe z dociskiem ze strony terapeuty i odpowiednio wykonywanym ruchem, który wywołuje ból u pacjenta. Sekwencja wykonywana jest do momentu, aż ból ustąpi lub zniknie uczucie ograniczenia w ruchach. Dzięki powtórzeniom poprawie ulega także zakres ruchu w danym stawie. Podczas zabiegów angażowane są nie tylko stawy i tkanki okołostawowe, ale także cały układ nerwowo-mięśniowy, którego prawidłowe funkcjonowanie toruję drogę do bezbolesnego, komfortowego ruchu.

Dodatkowe informacje o metodzie Mulligana

Mulligan uważał, że różnego rodzaju zmiany w obrębie narządu ruchu mogą powodować dyskomfort podczas wykonywania tych ruchów. Co ważne nieprawidłowości występujące w jednym miejscu mogą sprawiać, że ograniczenia wystąpią także w innym, dlatego terapia uznawana jest za metodę diagnostyczną. Podczas ćwiczeń obciążenie stawowe jest funkcjonalne, czyli odbywa się za pomocą naturalnych sił grawitacji, a nie dodatkowych obciążeń. Daje to jak najbardziej rzeczywisty ogląd na charakter przypadłości i pozwala doprowadzić stawy do prawidłowego funkcjonowania w warunkach, do jakich są przyzwyczajone.

Warto pamiętać, aby wykonywane techniki były bezbolesne. Jeśli metoda nie przynosi pożądanego efektu, może oznaczać to, że terapeuta nie odnalazł odpowiedniej płaszczyzny mobilizacji i konieczne jest wprowadzenie zmian.

Autor: Paweł Grzebień – mgr fizjoterapii, terapeuta Bobath, dyplomowany terapeuta PNF

Czytaj także:
Metody specjalne w rehabilitacji
Leczenie kręgosłupa metodą McKenziego
Rehabilitacja ortopedyczna – charakterystyka

Rehabilitacja ortopedyczna – cennik

Czas wizyty Pojedynczy zabieg Pakiet 10 zabiegów
Gabinet 30 min 60 zł 500 zł
60 min 90 zł 800 zł
Wizyta domowa 60 min 120 zł 1000 zł

W przypadku wizyt domowych poza terenem Krakowa lub w strefie płatnego parkowania obowiązuje dopłata. Sprawdź szczegóły w zakładce cennik.

Wypróbuj nasz zabieg rehabilitacji ortopedycznej! Zapisz się na pierwszą wizytę tutaj lub pod nr telefonu 692-537-153.