Rehabilitacja ortopedyczna po zwichnięciu lub skręceniu

Skręcenie lub zwichnięcie stawu to dość często występująca przypadłość, która może przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku, kondycji fizycznej i stylu życia. Pomimo faktu, że tego typu urazy można stosunkowo szybko wyleczyć, często – zwłaszcza w poważniejszych przypadkach – niezbędna jest fachowa rehabilitacja przywracająca całkowitą sprawność uszkodzonego stawu. Do skręcenia może dojść na skutek gwałtownego ruchu powodującego rozciągnięcie, a w skrajnych przypadkach naderwanie wiązadeł stawowych lub torebki stawowej. Uraz ten najczęściej dotyczy stawu skokowego, kolanowego lub nadgarstka, natomiast zwichnięciu polegającemu na przemieszczeniu powierzchni stawowych zazwyczaj ulegają stawy łokcia, palców, rzepki kolanowej oraz biodra. Żadnej z tych dolegliwości nie można lekceważyć, gdyż nieprawidłowo leczone, mogą doprowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych i trwałych powikłań utrudniających normalne funkcjonowanie.

Dostępne metody rehabilitacji

Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy od rodzaju urazu i stopnia jego skomplikowania. Rehabilitacja po skręceniu jest niezbędna, jeśli doszło do skręcenia II lub III stopnia polegającego na częściowym lub całkowitym przerwaniu wiązadeł i torebki stawowej. W takich przypadkach po początkowym usztywnieniu stawu za pomocą stabilizatora lub nawet gipsu, pacjent powinien poddać się zabiegom przywracającym sprawność stawu. Rehabilitacja po zwichnięciu stanowi również obowiązkowy element terapii po okresie usztywnienia uszkodzonego stawu, początkowo polegający na wykorzystaniu technik manualnych i ćwiczeniach izometrycznych bez obciążenia. Stopniowo zabiegi rehabilitacyjne po skręceniu i zwichnięciu obejmują ćwiczenia wzmacniające i uruchamiające całą kończynę oraz tzw. ćwiczenia propriocepcji, czyli czucia głębokiego odpowiadającego za prawidłową ocenę położenia kończyny i jej odpowiednie ustawienie zapobiegające kolejnemu urazowi. Fachowo prowadzona rehabilitacja ma więc ogromne znaczenie i pozwala na całkowity powrót do zdrowia oraz uniknięcie niebezpiecznych powikłań prowadzących do zwyrodnienia stawów.

Autor: Paweł Grzebień – mgr fizjoterapii, terapeuta Bobath, dyplomowany terapeuta PNF

Czytaj także:
Rehabilitacja po artroskopii kolana
Rehabilitacja w chorobie zwyrodnieniowej
Rehabilitacja ortopedyczna – charakterystyka

Rehabilitacja ortopedyczna – cennik

Czas wizyty Pojedynczy zabieg Pakiet 10 zabiegów
Gabinet 30 min 60 zł 500 zł
60 min 90 zł 800 zł
Wizyta domowa 60 min 120 zł 1000 zł

W przypadku wizyt domowych poza terenem Krakowa lub w strefie płatnego parkowania obowiązuje dopłata. Sprawdź szczegóły w zakładce cennik.

Wypróbuj nasz zabieg rehabilitacji ortopedycznej! Zapisz się na pierwszą wizytę tutaj lub pod nr telefonu 692-537-153.