Jak działa kinesiotaping?

„Kinisi”, czyli ruch i „tape”, czyli taśma – połączenia tych dwóch słów powstało określenie kinesiotaping, które oznacza metodę leczniczą, polegającą na przyklejaniu do ciała specjalnych taśm. Jak dokładnie działa i skąd wzięła się ta technika?

Japoński sposób leczenia

Metoda została opracowana w latach 70. XX wieku przez japońskiego fizjoterapeutę Kenso Kase. Obserwatorów Igrzysk Olimpijskich w Seulu mógł zaskoczyć widok plastrów na ciałach japońskich sportowców. Wkrótce technika stała się popularna także w innych krajach, a obraz zawodników z przyklejonymi kolorowymi taśmami nikogo już nie dziwi.
Cudowne właściwości plastrów

Kinesiotaping, zwany też plastrowaniem dynamicznym, wykorzystuje dużą elastyczność plastrów, które nie ograniczają ruchów i nie obciążają mięśni. Dzięki falowanej strukturze i wykonaniu z naturalnej bawełny, skóra może oddychać. Plastry nie zawierają lateksu, więc nie ma obawy o podrażnienia tkanki. Są też wodoodporne, więc ani warunki atmosferyczne, ani pot nie sprawią, że się odkleją.

Lepsze krążenie

Jaka jest tajemnica działania taśm? Ich naklejenie zwiększa napięcie skóry i – co za tym idzie – przestrzeni między nią a mięśniami. Niesie to za sobą wiele korzyści dla ciała. Są to między innymi:

– poprawa krążenia krwi,
– redukcja zastojów i stanów zapalnych,
– ułatwienie drenażu limfy.

Ulga dla ciała

Należy ponadto wspomnieć o istotnych korzyściach, jakie kinesiotaping przynosi mięśniom i stawom. Po naklejeniu plastrów, zmniejsza się napór na receptory skórne, dzięki czemu mogą one łagodzić rożnego rodzaju bóle. Są stosowane na przykład na dolegliwości: pourazowe, bóle kręgosłupa, mięśni czy reumatyczne, a nawet bóle migrenowe i zatokowe. Odpowiednio przyklejone taśmy zmniejszają napięcie mięśni, gdyż w pewien sposób przejmują ich rolę. Czasem, szczególnie u sportowców, jedne mięśnie i stawy są bardziej niż inne narażone na przeciążenia. Dzięki plastrom, ciężar wyrównuje się, a ból i nadwyrężenia występują zdecydowanie rzadziej.

Autor: Paweł Grzebień – mgr fizjoterapii, terapeuta Bobath, dyplomowany terapeuta PNF

Czytaj także:
Rehabilitacja po artroskopii kolana
Rehabilitacja ortopedyczna po zwichnięciu lub skręceniu
Rehabilitacja ortopedyczna – charakterystyka

Kinesiotaping – cennik

1 aplikacja
Gabinet, wizyta domowa  dopłata 20-30 zł do ceny wizyty

W przypadku wizyt domowych poza terenem Krakowa lub w strefie płatnego parkowania obowiązuje dopłata. Sprawdź szczegóły w zakładce cennik.

Wypróbuj nasz zabieg rehabilitacji ortopedycznej! Zapisz się na pierwszą wizytę tutaj lub pod nr telefonu 692-537-153.