Zastosowanie rehabilitacji przy zaniku mięśni

Czym jest zanik mięśni? Inaczej zwany dystrofią mięśniową, jest chorobą, która objawia się zaburzeniem pracy mięśni oraz stopniowym ich zanikiem, prowadzącą do postępującego ograniczenia ruchu kończyn, a w efekcie całkowitego ich unieruchomienia.  Schorzenie charakteryzuje się osłabieniem ogólnym organizmu, uniemożliwieniem utrzymywania odpowiedniej postawy ciała oraz pozbawieniem zdolności samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu.

Rehabilitacja przy zaniku mięśni

W celu złagodzenia występujących objawów oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia pacjenta, niezbędna jest systematyczna rehabilitacja. W wielu przypadkach odpowiednio prowadzone zabiegi terapeutyczne spowalniają przebieg choroby.

W rehabilitacji zaniku mięśni wykorzystuje się szereg metod leczniczych, jednak dobór technik terapeutycznych musi być dostosowany do każdego pacjenta indywidualnie, w zależności od rodzaju oraz stopnia zaawansowania choroby.

W rehabilitacji przy zaniku mięśni stosuje się zarówno ćwiczenia bierne, jak i czynne. Te pierwsze polegają na wykonywaniu ruchów kończyn przez fizjoterapeutę, który porusza stawami chorego, starając się utrzymać je jak najdłużej w ruchu. Ćwiczenia czynne polegają z kolei na wykonywaniu ruchów przez samego pacjenta pod okiem rehabilitanta, są one często wykonywane w basenie, gdyż niewielki opór wody wzmacnia mięśnie.

Zastosowanie metod specjalnych

Przy zaniku mięśni stosuje się ponadto terapię metodą PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu. Terapia ta polega na odtwarzaniu czynności ruchowych powstałych na różnych etapach życia. Ma ona na celu zrekonstruowanie utraconych oraz ukształtowanie zaburzonych zdolności ruchowych. Praca z pacjentem polega na wzorowaniu się na codziennych ruchach zdrowego człowieka i odwzorowaniu ich przez chorego.

Przykładowo, jeśli pacjentowi sprawia trudność wzięcie do ręki kubka i swobodne napicie się z niego, fizjoterapeuta dostosowuje zespół ćwiczeń w celu odtworzenia czynności zadaniowej. Efektem tej metody terapeutycznej jest poprawienie motoryki ruchowo-czuciowej oraz usprawnienie codziennie wykonywanych czynności.

W dystrofii mięśniowej wskazane są także masaże, np. masaż wirowy wykonywany na górnych oraz dolnych kończynach w wanience z wodą wprawioną w ruch wirowy. Zabieg ten poprawia ukrwienie kończyn, rozluźnia mięśnie oraz zwiększa zakres ruchu kończyn poddawanych działaniu leczniczemu. Masaż klasyczny z kolei poprawia elastyczność mięśni oraz usprawnia sprawność ruchową, niweluje stany bólowe oraz redukuje stres.

Autor: Paweł Grzebień – mgr fizjoterapii, terapeuta Bobath, dyplomowany terapeuta PNF

Czytaj także:
Metody specjalne w rehabilitacji
Rehabilitacja neurologiczna – charakterystyka
Rehabilitacja ortopedyczna – charakterystyka

Rehabilitacja w chorobach nerwowo-mięśniowych – cennik

Czas wizyty Pojedynczy zabieg Pakiet 10 zabiegów
Gabinet 30min 60zł 500zł
60min 90zł 800zł
Wizyta domowa 60min 120zł 1000zł

W przypadku wizyt domowych poza terenem Krakowa lub w strefie płatnego parkowania obowiązuje dopłata. Sprawdź szczegóły w zakładce cennik.

Wypróbuj nasz zabieg rehabilitacji ortopedycznej! Zapisz się na pierwszą wizytę tutaj lub pod nr telefonu 692-537-153.