Rehabilitacja po artroskopii kolana

Prawidłowe funkcjonowanie kolana to konieczność, aby w trakcie ruchu nie pojawiał się ból. Jednak gdy występują dokuczliwe problemy w stawie kolanowym, zazwyczaj konieczna okazuje się artroskopia kolana Rehabilitacja po takim zabiegu musi przebiegać w określony sposób, aby pacjent szybko doszedł do pełnej sprawności.

Na czym polega artroskopia kolana?

Artroskopia kolana jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, charakteryzującym się niewielką inwazyjnością. W trakcie jego trwania lekarz wykonuje dwa nacięcia. Pierwsze ma ułatwić szczegółową diagnostykę stawu kolanowego, gdyż w otworze umieszczona zostaje kamera. Uzyskane w ten sposób dane sprawiają, że możliwe staje się użycie i wprowadzenie dopasowanych narzędzi przez drugi otwór. W ten sposób z kolana zostaje wyeliminowane uszkodzenie. Wcześniej pacjent otrzymuje znieczulenie przewodowe, czyli od pasa w dół. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie artroskopii u dziecka, to stosowane jest znieczulenie ogólne. Cały zabieg standardowo trwa do 30 minut.

Kiedy zabieg artroskopii kolana jest niezbędny?

W przypadku odczuwania częstego bólu w stawie kolanowym konieczna jest wizyta u specjalisty. Wtedy powinien on wykonać badania pozwalające zdiagnozować problem. Najczęściej zalecane zostaje wykonanie artroskopii kolana, gdy pacjent boryka się z następującymi problemami:

– niestabilnością stawu kolanowego,

– reumatoidalnym zapaleniem stawów,

– bólami kolana,

– występowaniem ciał obcych w stawie,

– nowotworem stawu kolanowego,

– problemami z łąkotką,

– przemieszczeniem się chrząstki stawowej,

– problemami związanymi z więzadłami wewnątrz kolana.

Kiedy zacząć rehabilitację?

Skoro artroskopia wiąże się z niewielką inwazyjnością, pacjent nie musi długo pozostać w szpitalu. Zazwyczaj cała hospitalizacja trwa do 2 dni. Szybkie dojście do pełnej sprawności stanie się możliwe, gdy chory będzie prawidłowo dbać o swój staw kolanowy. Lekarz powinien dostosować zalecenia w zależności od przebiegu zabiegu oraz rodzaju dolegliwości. Zazwyczaj na początku niezbędne jest poruszanie się za pomocą kul, aby odciążyć kolano. W większości przypadków rehabilitację można, a nawet trzeba rozpocząć bardzo szybko, czyli nawet po 12-24h od zabiegu. Najważniejsze jest jednak to, aby była ona przeprowadzona pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pierwszy miesiąc po zabiegu jest decydujący w kontekście powrotu do pełnej sprawności, a zignorowanie ćwiczeń w tym czasie będzie miało bardzo negatywne skutki.

Czas trwania rehabilitacji

Dobrze wykonana profesjonalna rehabilitacja powinna trwać od 15 dni do 3 miesięcy. Przy czym bardzo ważne jest to, aby praca z fizjoterapeutą odbywała się przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Jak wygląda rehabilitacja po zabiegu artroskopii kolana?

Na samym początku rehabilitacji dochodzi do odbudowy wsparcia dla stawu kolanowego. W tym celu wykonywane są ćwiczenia w pozycji leżącej na mięśnie łydek oraz mięsień czworogłowy. Kiedy zostaną one wzmocnione, będzie można stopniowo przywracać sprawność ruchową.

Autor: Paweł Grzebień – mgr fizjoterapii, terapeuta Bobath, dyplomowany terapeuta PNF

Czytaj także:
Metody specjalne w rehabilitacji
Rehabilitacja w chorobie zwyrodnieniowej
Rehabilitacja ortopedyczna – charakterystyka

Rehabilitacja ortopedyczna – cennik

Czas wizyty Pojedynczy zabieg Pakiet 10 zabiegów
Gabinet 30min 60zł 500zł
60min 90zł 800zł
Wizyta domowa 60min 120zł 1000zł

W przypadku wizyt domowych poza terenem Krakowa lub w strefie płatnego parkowania obowiązuje dopłata. Sprawdź szczegóły w zakładce cennik.

Wypróbuj nasz zabieg rehabilitacji ortopedycznej! Zapisz się na pierwszą wizytę tutaj lub pod nr telefonu 692-537-153.