Fizjoterapia dzieci z zespołem napięcia mięśniowego

Czym jest zespół napięcia mięśniowego? To schorzenie polegające na nieprawidłowym wysyłaniu impulsów przez centralny ośrodek nerwowy do mięśni. Objawia się on w ten sposób, że mięśnie cechuje większy opór podczas ruchu oraz wykonywania określonych czynności, a także wzmożona kurczliwość mięśni ciała. Zespół napięcia mięśniowego u dzieci najczęściej diagnozuje się podczas kontrolnych wizyt u pediatry. Konieczna jest wówczas dalsza diagnostyka, w celu dobru odpowiedniej rehabilitacji. Zaniedbanie jej może prowadzić do nieprawidłowego ustawienia kończyn, wad postawy, problemów z prawidłową motoryką i koncentracją oraz skupieniem uwagi, a także bolesnych przykurczy.

Objawy wzmożonego napięcia mięśni u dzieci

U niemowląt zespół napięcia mięśniowego objawia się m.in.: sztywnością całego ciała, układaniem się w literę C, zaciskaniem tylko jednej piąstki oraz częstym płaczem, występującym mimo zaspokojenia wszystkich potrzeb. U starszych dzieci widoczne jest z kolei przechylanie się w lewo lub w prawo, problemy z utrzymaniem równowagi, trudności z wykonywaniem czynności manualnych oraz nieodpowiednie ustawienie ręki podczas rysowania i pisania.

Rehabilitacja dzieci z zespołem napięcia mięśniowego

Po wykonaniu dokładnej diagnostyki dobiera się odpowiednie techniki terapeutyczne prowadzące do uzyskania prawidłowego napięcia mięśni. W przypadku nadmiernego napinania dąży się do ich rozluźnienia. Najczęstsza i najskuteczniejsza metoda lecznicza to fizjoterapia. Ważne, aby terapeuta był komunikatywny i mile nastawiony do dzieci – chętniej wtedy współpracują. Regularnie wykonywana rehabilitacja przynosi skuteczne rezultaty prowadzące do całkowitego wyleczenia. Istnieje wiele technik terapeutycznych, jednak warto rozważyć wybór takiej, która uznawana jest za najbardziej skuteczną.

Najczęściej stosowaną, dającą najtrwalsze efekty metodą fizjoterapii u dzieci z zespołem napięcia mięśniowego jest Terapia Bobath. Polega ona na rozluźnianiu wszystkich mięśni u dziecka, hamowaniu nieprawidłowych odruchów, a wyzwalaniu i utrwalaniu prawidłowych. Rehabilitant ćwiczy całe ciało dziecka jednocześnie, a nie tylko wybrane kończyny. Wsparcie i pomoc powinny być zapewnione w takim stopniu, aby mały pacjent aktywnie uczestniczył w wykonywaniu odkreślonych ruchów i w miarę możliwości wykonywał je samodzielnie.

Autor: Paweł Grzebień – mgr fizjoterapii, terapeuta Bobath, dyplomowany terapeuta PNF

Czytaj także:
Metody specjalne w rehabilitacji
Rehabilitacja neurologiczna – charakterystyka
Rehabilitacja ortopedyczna – charakterystyka

Rehabilitacja dzieci – cennik

Czas wizyty Pojedynczy zabieg Pakiet 10 zabiegów
Gabinet 30 min 60 zł 500 zł
60 min 90 zł 800 zł
Wizyta domowa 60 min 120 zł 1000 zł

W przypadku wizyt domowych poza terenem Krakowa lub w strefie płatnego parkowania obowiązuje dopłata. Sprawdź szczegóły w zakładce cennik.

Wypróbuj nasz zabieg rehabilitacji ortopedycznej! Zapisz się na pierwszą wizytę tutaj lub pod nr telefonu 692-537-153.