Popularnie słów „skręcenie” oraz „zwichnięcie” używa się naprzemiennie. Wynika to z ich zbliżonego znaczenia, jednak nie jest ono identyczne. A przy ustalaniu, co nam dolega, liczy się precyzja. Wbrew pozorom różnice są na tyle istotne, że łatwo je rozpoznać nawet osobom niezaznajomionym z tematem. Poniżej wyjaśnimy, jak odróżnić skręcenie od zwichnięcia, a także rozwiejemy inne popularne niejasności.

Czym różni się skręcenie od zwichnięcia – definicje

Profesjonaliści wyodrębniają skręcenie oraz zwichnięcie nie bez przyczyny. Ich skutki są bowiem różne i wymagają podjęcia odmiennych działań.

Skręcenie to niewielkie przesunięcie w obrębie stawu, które spowodowane jest przekroczeniem fizjologicznego zakresu ruchu. Uszkadza struktury wewnątrzstawowe oraz okołostawowe. W najlżejszych przypadkach nie wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ objawy ustępują w stosunkowo krótkim czasie.

Zwichnięcie jest już poważniejszym urazem ze względu na całkowitą utratę kontaktu powierzchni stawowych. Do rzadkości należą sytuacje, w których dochodzi do samoczynnej repozycji. Szybki kontakt ze fizjoterapeutą jest więc warunkiem powrotu do zdrowia. Im dłużej zwleka się z wizytą, tym bardziej zwiększa się ryzyko niedokrwienia.

Skręcenie a zwichnięcie – objawy

Uraz najłatwiej rozpoznać po objawach. Różnice między nimi są bardzo znaczące.

Typowe objawy skręcenia to:

– umiarkowany ból w miejscu urazu oraz w jego pobliżu,

– pojawienie się lekkiego obrzęku,

– zasinienie,

– wyczuwalny ruch w obrębie stawu.

Z kolei zwichnięcie cechuje się:

– silnym bólem,

– dużym obrzękiem oraz krwiakiem,

– zniekształceniem obrysu stawu,

– niefizjologicznym ustawieniem kończyny,

– brakiem ruchu stawu.

Z oczywistych względów zwichnięcie jest znacznie poważniejszym urazem. Nie należy jednak ignorować zwykłego skręcenia, które może skutkować rozerwaniem torebki stawowej, naderwaniem wiązadeł, a także stanem zapalnym.

Mamy nadzieję, że po naszym wpisie nie pozostaną żadne wątpliwości w kwestii tego, czym różnią się zwichnięcie stawu i skręcenie stawu. Prawidłowa analiza pomoże w szybkim ustaleniu, czy należy szukać pomocy u specjalistów.