Coraz więcej osób korzysta z dobroczynnego działania tradycyjnej medycyny chińskiej. Wciąż jeszcze mało znaną terapią manualną jest Gua Sha. Na czym polega ta technika masażu i komu może przynieść najwięcej korzyści, wyjaśniamy w tym artykule.

Gua Sha, czyli terapeutyczne wybroczyny

Masaż Gua Sha praktykowany był już w starożytnych Chinach jako remedium na dolegliwości bólowe, problemy z obrzękami, a także dotlenieniem skóry. Terapia ta polega na uciskowym rozcieraniu skóry w jednym kierunku. Do masażu wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia, które zwiększają siłę nacisku, skupiając ją w wybranym miejscu. Najczęściej wykorzystuje się płytki jadeitowe o zaokrąglonych krawędziach, bądź inne przyrządy z kamienia lub metalu.

Gua Sha można wykonywać na całym ciele, także na twarzy, odpowiednio dopasowując siłę nacisku. Obszar masażu to najczęściej linie o długości między 10 a 15 cm, wzdłuż mięśnia. Terapeuta wykonuje przeważnie od 8 do 12 ruchów, zawsze tylko w jedną stronę. W efekcie masażu na skórze powstają wybroczyny, czyli Sha. W tym momencie zaprzestaje się kontynuowania ucisków tego obszaru, a rozpoczyna masaż kolejnej linii, w bezpośrednim sąsiedztwie poprzedniej.

Wskazania do terapii Gua Sha

W zasadzie od początków istnienia Gua Sha, fizjoterapia prowadzona tą metodą polecana jest osobom cierpiącym na chroniczne schorzenia układu ruchu, także przebiegające z dolegliwościami bólowymi oraz problemami z ruchomością. Dolegliwości te często mają swoją przyczynę w zastojach w tkance powierzchniowej. Masaż kamieniami bądź innymi przyrządami wykorzystywanymi w Gua Sha daje natychmiastowe efekty poprzez odblokowywanie zastojów. Pacjent po masażu odczuwa przypływ energii i doświadcza redukcji dolegliwości, a tkanki są lepiej ukrwione, odżywione oraz dotlenione.

Istnieją pewne przeciwwskazania, by wykonywać masaż chiński Gua Sha. Należą do nich przede wszystkim wszelkiego rodzaju zmiany skórne w miejscu zabiegu, a także urazy ciała, czas menstruacji czy bycie w ciąży. Terapii nie prowadzi się również u osób mających sztuczne zastawki serca.