Zabiegi polegające na elektrostymulacji są wysoko cenione przez terapeutów na całym świecie. Ta nowoczesna forma rehabilitacji okazuje się niezwykle skuteczna, a na pierwsze efekty nie trzeba długo czekać.
Elektrostymulacja fizykoterapia – kiedy się wykonuje?
Zabiegi elektrostymulacji przede wszystkim wspierają w przebiegu niektórych chorób neurologicznych związanych z porażeniem czy niedowładem mięśni wiotkich, a także w trakcie rehabilitacji po różnorodnych urazach. Pomagają w leczeniu bólu i stymulują mięśnie do regeneracji. Ich najważniejszym celem jest zapobieganie zwyrodnieniom odnerwionych struktur mięśniowych. Elektrostymulacja daje najlepsze efekty przy dużej częstotliwości zabiegów – nawet codziennie lub co drugi dzień aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.
Jak przebiega terapia?
Elektrostymulacja dzieli się na dwa rodzaje zabiegów. Jednym z nich jest EMS, czyli rehabilitacja, która opiera się na wywoływaniu serii skurczów mięśniowych. Najczęściej stosuje się ją w przypadku terapii sportowców, a także do treningu osób z porażeniem obwodowym czy po poważnych urazach. Wyróżniamy również technikę opartą na impulsach TENS, których zadaniem jest uśmierzanie bólu.
Elektrostymulacja jak często i kiedy nie jest możliwa?
Zabiegi powinny być wykonywane wyłącznie pod kontrolą doświadczonego terapeuty, który przeprowadzi rzetelny wywiad na temat stanu pacjenta. W kwestii takiej jak elektrostymulacja przeciwwskazania powinny być absolutnie przestrzegane. Jako najważniejsze przeszkody do stosowania elektrostymulacji wymienia się posiadanie metalowych implantów, rozrusznika serca, a także występowanie różnych chorób związanych z tym narządem, nadciśnienia, czy stwierdzenie padaczki.
Za sprawą formy, jaką przybiera nowoczesny elektrostymulator mięśni, rehabilitacja może wykraczać poza stacjonarne gabinety fizjoterapeutów. Dzięki temu mogą oni pracować z pacjentem również w ich domu, wspierać sportowców w szatni po zawodach czy w trakcie treningu.