Kiedy zaplanować wizytę u fizjoterapeuty z dzieckiem?
Rozwój dziecka w okresie niemowlęcym jest bardzo dynamiczny i wiąże się z wieloma zmianami w układzie ruchu. Z każdym tygodniem niemowlak poprawia swoje zdolności motoryczne, zaczyna lepiej panować nad swoim ciałem, a poruszanie sprawia mu ogromną radość. Już w pierwszym okresie życia dziecka (3-4 miesiąc) warto udać się do fizjoterapeuty, aby w porę „wychwycić” zaburzenia w rozwoju. Fizjoterapia dla dzieci pozwala wyeliminować dysfunkcje ruchowe oraz uczy rodziców, jak prawidłowo stymulować aktywność maluszka.
Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Na rozwój dziecka wpływają przebieg ciąży i porodu, przebyte choroby oraz urazy. Istotne znaczenie ogrywa także pielęgnacja i opieka. Wcześnie rozpoczęta fizjoterapia dziecięca zapobiega trwałym zmianom w organizmie i hamuje nieprawidłowe procesy rozwojowe. Rodzice powinni zgłosić się do lekarza, jeśli zauważą:
- małą ruchliwość rączek i nóżek lub jej brak,
- zaciśnięcie pięści, szczególnie po 3. miesiącu życia,
- niesymetryczne ułożenie,
- zbyt częste prężenie i prostowanie się,
- wyginanie się na kształt litery C,
- zaburzenia napięcia mięśniowego,
- obracanie główki w jedną stronę lub nadmierne układanie się na jeden bok,
- brak postępu w rozwoju,
- brak naturalnej chęci do zabawy,
- płacz podczas ubierania, kąpieli,
- inne niepokojące zachowania.
Rehabilitacja dla dzieci – czego oczekiwać na pierwszej wizycie?
Fizjoterapeuta przeprowadza wywiad z opiekunami dziecka, sprawdza typowe dla wieku odruchy oraz zachowanie podczas leżenia na plecach i brzuchu, cechy motoryczne, a u starszych – postawę ciała. Wykonuje również proste testy sprawdzające spontaniczną aktywność, reakcje na bodźce zewnętrzne i nabyte umiejętności. Fizjoterapia dziecięca opiera się na indywidualnie dobranych metodach i technikach leczenia oraz przekazaniu rodzicom cennych wskazówek w postępowaniu z maluchem. Specjalista zaleca też zestaw ćwiczeń, które systematycznie wykonywane, przynoszą poprawę i nie narażają dziecka na pogłębianie problemu.