Jakie pytania powinien zadać fizjoterapeuta podczas pierwszej wizyty?

Aby wizyta u fizjoterapeuty przebiegła sprawnie, a specjalista już na pierwszym spotkaniu mógł w pełni zapoznać się ze schorzeniem, warto się do niej właściwie przygotować. Należy przedstawić całą dokumentację medyczną z przebytego leczenia, zabrać wygodny strój sportowy oraz ręcznik, nie spożywać obfitego jedzenia przed konsultacją.

Wizyta fizjoterapeutyczna składa się z wywiadu i badania. W trakcie rozmowy ze specjalistą istotne jest, aby szczegółowo przedstawić historię choroby. Fizjoterapeuta zadaje wiele pytań, by trafnie ocenić stan zdrowia i wdrożyć leczenie. Najczęściej poruszane kwestie podczas wizyty u fizjoterapeuty to:

  1. od jakiego czasu odczuwany jest ból,
  2. jaka jest przyczyna bólu,
  3. czy wcześniej zdarzały się tego typu dolegliwości bólowe,
  4. czy ból ma charakter chwilowy czy ciągły,
  5. jakie czynności i ruchy nasilają problem,
  6. czy pacjent przeszedł w przeszłości urazy, choroby, operacje, które mogłyby wpłynąć na obecny stan zdrowia,
  7. jak wygląda codzienny styl życia,
  8. jaki jest charakter wykonywanej pracy.

Po dokładnym wywiadzie lekarz manualnie bada postawę ciała, stawia diagnozę oraz ustala przebieg leczenia. Rolą terapeuty jest zbudowanie relacji wzajemnego zaufania, dającej pacjentowi poczucie komfortu psychicznego oraz otwartości.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – sprawdź kwalifikacje specjalisty

Leczenie fizjoterapeutyczne to długi proces i dlatego przed wyborem specjalisty, warto zwrócić uwagę na kilka zagadnień. Zanim umówimy się na konsultację, zasięgnijmy informacji w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów, czy fizjoterapeuta ma stosowne uprawnienia (jest to zawód medyczny prawnie uregulowany). Zweryfikujmy renomę placówki, opinie na jej temat, zakres zabiegów leczniczych (zajęcia grupowe czy indywidualna opieka) oraz metody leczenia i ceny usług. Nie bez znaczenia jest również ogólne wrażenie, czyli czystość i estetyka miejsca oraz dogodny dostęp do urządzeń sanitarnych. Spowoduje to, że wizyta fizjoterapeutyczna będzie przebiegać miło i komfortowo.