W przypadku niemowląt i dzieci wymagających rehabilitacji niezwykle ważne jest, aby zabiegi wraz z ćwiczeniami rozpocząć jak najwcześniej, dzięki czemu mali pacjenci zyskują większą szansę na prawidłowy rozwój. Praca doświadczonego fizjoterapeuty oraz zaangażowanie rodziców w proces terapii najczęściej skutkują poprawą stanu dziecka. Istnieje wiele skutecznych, a zarazem całkowicie bezpiecznych metod rehabilitacji dziecięcej, które można wdrożyć nawet kilka dni po narodzinach. Jedne z najpopularniejszych technik to np. NDT-Bobath i PNF.

Rehabilitacja dzieci i niemowląt według metody NDT-Bobath

Metoda NDT-Bobath jest używana od lat 40. ubiegłego wieku i od tamtej pory z sukcesem korzystają z niej pacjenci z całego świata. Ta technika jest odpowiednia nie tylko dla kilkulatków czy nastolatków, ale też dla wcześniaków oraz dzieci w pierwszych miesiącach życia. Terapia zgodna z założeniami NDT-Bobath pozwala wyeliminować lub zmniejszyć zaburzenia ruchowe wynikające z różnych przyczyn, m.in. ortopedycznych czy neurologicznych. Rehabilitacja dla dzieci NDT-Bobath to metoda ukierunkowana przede wszystkim na usamodzielnienie małych pacjentów w takim stopniu, jaki jest maksymalnie możliwy do osiągnięcia w danym przypadku. Tego typu rehabilitacja dziecięca nie wymaga od pacjenta nadmiernego wysiłku, poza tym ćwiczenia są wykonywane w łagodnym rytmie, dzięki czemu dziecko w trakcie całej sesji z fizjoterapeutą nie odczuwa żadnego stresu.

Rehabilitacja dziecka zgodna z metodą PNF

U dzieci dotkniętych problemami neurologicznymi lub różnego pochodzenia wadami postawy zaskakujące rezultaty może przynieść rehabilitacja prowadzona według koncepcji PNF. W tej metodzie najważniejsze jest kompleksowe podejście do pacjenta i określenie jego rzeczywistych możliwości. Ćwiczenia opierają się na współpracy dziecka z fizjoterapeutą, dlatego metody PNF nie stosuje się u niemowląt. Podczas sesji terapeutycznych pacjenci pracują nad koordynacją ruchów, poprawą siły oraz sprawności, a także ćwiczą codzienne czynności, takie jak np. prawidłowe chodzenie. Rehabilitacja dziecka oparta na metodzie PNF jest w pełni bezbolesna, a fizjoterapeuta zachęca swojego podopiecznego do wysiłku najczęściej poprzez zabawę.