Rehabilitacja a fizjoterapia – na czym polegają różnice?
Choć z pozoru dwa powyższe określenia oznaczają to samo, nie powinny być stosowane jako synonimy. Każdy z terminów ma odrębną definicję, która charakteryzuje specyfikę i zakres postępowania.
Czym jest rehabilitacja?
Rehabilitacja to kompleksowe działania w stosunku do osób niepełnosprawnych fizycznie lub psychicznie, mające na celu przywrócenie pełnej lub częściowej sprawności fizycznej bądź psychicznej. Jest pojęciem szerszym niż fizjoterapia i obejmuje ogół czynności lekarzy o różnych specjalnościach, które pozwalają choremu wrócić do pracy, aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym oraz odbudować się psychicznie. To długotrwały proces medyczno-społeczny, a jego celem jest poprawa stanu zdrowia oraz polepszenie jakości życia osób niepełnosprawnych. Fizjoterapia i rehabilitacja to odrębne pojęcia, których nie należy stosować zamiennie z uwagi na różniące się płaszczyzny działań.
Czym jest fizjoterapia?
Działania fizyczne oraz metody lecznicze, wykorzystujące wrażliwość organizmu na bodźce to z kolei elementy charakteryzujące fizjoterapię. Podstawowa różnica między fizjoterapią a rehabilitacją jest zatem taka, że fizjoterapia jest elementem składowym rehabilitacji i pozwala pacjentowi wrócić do możliwie pełnej sprawności fizycznej.
Fizjoterapia ma na celu wywołanie określonej reakcji mięśni wskutek konkretnych działań leczniczych. Ze względu na rodzaje bodźców głównymi obszarami fizjoterapii są:
- kinezyterapia, której podstawę stanowią ćwiczenia ruchowe,
- fizykoterapia, wykorzystująca naturalne czynniki fizyczne (temperatura, promieniowanie UV, ultradźwięki, prąd elektryczny),
- hydroterapia, czyli metoda oparta na zewnętrznym wykorzystaniu wody w różnej postaci: ciekłej, stałej lub gazowej,
- balneoterapia, w której zastosowanie ma woda lecznicza o zróżnicowanej temperaturze,
- masaż leczniczy,
- terapia manualna, bazująca na indywidualnej diagnozie i metodach dostosowanych do potrzeb pacjenta.
Fizjoterapia i rehabilitacja są kluczowymi metodami leczenia nie tylko schorzeń narządów ruchu, ale również ważnych układów organizmu, w tym układu nerwowego, pokarmowego czy układu krążenia.