Operacje przeprowadzone w obrębie narządów płciowych stanowią poważną ingerencję w organizm kobiety, dlatego każda pacjentka po tego typu zabiegu powinna być objęta odpowiednią rehabilitacją. Chociaż w Polsce wciąż niewiele się mówi o rehabilitacji ginekologicznej, jest to naturalny etap w procesie powrotu do zdrowia. Fizjoterapeuta pomoże uporać się z dokuczliwymi objawami, które mogą pojawić się zarówno w wyniku przebytej choroby, jak i samego zabiegu chirurgicznego.

Rehabilitacja ginekologiczna po operacji usunięcia macicy

Pacjentki mające za sobą operację ginekologiczną mogą odczuwać ból zlokalizowany wokół miednicy, kręgosłupa czy brzucha. Często występującym problemem po poważnych zabiegach są również obrzęki nóg. Wszystkie te objawy mogą zostać zredukowane przez zabieg rehabilitacyjny (np. masaż) lub odpowiednio dobrane ćwiczenia. Bardzo dobre efekty przynosi hydroterapia, w ramach której ograniczenie bólu odbywa się za pomocą wody o różnej temperaturze i ciśnieniu. Popularną metodę stanowi także kinezyterapia, czyli leczenie poprzez gimnastykę. Łagodne ćwiczenia (zarówno bierne, jak i czynne) pozwalają zminimalizować napięcie mięśniowe oraz ogólne zmęczenie. Należy pamiętać, że aktywność fizyczna podczas rekonwalescencji nie powinna być intensywna, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest powracanie do zdrowia pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Przeciwwskazania do rozpoczęcia rehabilitacji ginekologicznej

Każda pacjentka po przebytym zabiegu w obrębie narządów płciowych powinna mieć świadomość, że może skorzystać z rehabilitacji. Fizjoterapeuta przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań musi jednak określić stan zdrowia podopiecznej, a także jej gotowość do ćwiczeń lub zabiegów. Przeciwwskazania do podjęcia rehabilitacji stanowią takie objawy jak np. gorączka czy niska liczba płytek krwi. Pracę z fizjoterapeutą należy również odłożyć w czasie, jeśli organizm pacjentki jest znacznie wyniszczony i osłabiony – taka sytuacja często występuje w przypadku kobiet, u których usunięcie macicy było spowodowane chorobą nowotworową. Rehabilitacja przyniesie najlepsze efekty wyłącznie wtedy, jeśli zostanie rozpoczęta w odpowiednim momencie, dlatego warto zaufać w tej kwestii lekarzom oraz fizjoterapeucie.