Joga może być z powodzeniem wykorzystywana podczas fizjoterapii, jednak w takiej sytuacji priorytetem powinna być prawidłowa technika wykonywania wszystkich ćwiczeń. Ważne jest również przygotowanie sprawnościowe pacjenta, które powinno być kluczowym kryterium podczas układania planu treningowego. Ponadto w jodze, podobnie jak w innych rodzajach fizjoterapii, uzyskany efekt zależy od systematyczności uczęszczania na spotkania z terapeutą oraz stosowania się do jego rad także po zakończeniu sesji.

Joga i fizjoterapia – w jakich przypadkach takie połączenie będzie skuteczne?

Zastosowanie jogi w fizjoterapii może przynieść najwięcej korzyści osobom z bólami kręgosłupa. Siedzący tryb pracy oraz brak aktywności fizycznej sprzyjają pojawieniu się różnego rodzaju zwyrodnień lub kontuzji w obrębie pleców. Ćwiczenia rozciągające pomagają rozluźnić mięśnie i pozbyć się uczucia sztywności, należy jednak wykonywać je powoli, a przy tym dokładnie, stosując się do rad terapeuty. Joga sprzyja również leczeniu dolegliwości bólowych związanych ze stawami – w wyniku regularnych, spokojnych ćwiczeń stawy wzmacniają się, a także stają się bardziej elastyczne. Ze względu na dobry wpływ na mięśnie, ścięgna, wiązadła i stawy joga jest też rekomendowana w przypadku osób z wadami postawy, a także dla wszystkich intensywnie uprawiających sport i przez to narażających organizm na przemęczenie.

Sesje jogi u wykwalifikowanego fizjoterapeuty

U pacjentów, u których powinna zostać wdrożona łagodna, ale skuteczna fizjoterapia ćwiczenia z zakresu jogi mogą przynieść szybkie i bardzo dobre efekty, ale treningi muszą odbywać się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Ważne, by poziom intensywności treningów był starannie dobrany do predyspozycji oraz możliwości pacjenta – pozycje w jodze są pod względem trudności bardzo zróżnicowane, trzeba jednak pamiętać, że najbardziej skomplikowane ćwiczenia wymagają dobrego przygotowania sprawnościowego. W związku z tym w przypadku osób z różnego rodzaju schorzeniami układu ruchu trzeba liczyć się z tym, że próba wykonania forsownych ćwiczeń rozciągających może zakończyć się pogłębieniem urazu. Osoby zainteresowane leczeniem jogą powinny więc skorzystać z pomocy profesjonalnego fizjoterapeuty.