Leczenie łokcia tenisisty – rehabilitacja ortopedyczna nie tylko dla sportowców
Schorzenie dotyka nie tylko grających zawodowo tenisistów, ale również inne grupy zawodowe. Szczególnie narażeni są pracownicy fizyczni, wykonujący jednostajne, regularne ruchy zginania i prostowania oraz odchylenia do wewnątrz (pronacja) lub na zewnątrz (supinacja) w stosunku do głównej osi narządu. Wysokim ryzykiem obarczeni są m.in. informatycy, pracownicy biurowi, mechanicy, szwaczki i muzycy. Wielogodzinna powtarzalność ruchów rąk w tych przypadkach może doprowadzić do trwałej niesprawności, jakim jest łokieć tenisisty. Leczenie stanowi proces długofalowy, którego częścią jest rehabilitacja ortopedyczna.
Przyczyny i objawy
Łokieć tenisisty to stan wywołany zmianami deformacyjnymi przyczepu ścięgien prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. W wyniku długotrwałych przeciążeń i mikrourazów struktura włókien kolagenowych zostaje naruszona, powodując ból łokcia, który promieniuje w kierunku przedramienia i nadgarstka. Pacjenci skarżą się na:
– dolegliwości bólowe o zróżnicowanej sile i częstotliwości występowania,
– osłabienie siły chwytu,
– ograniczoną możliwość ruchową nadgarstka i palców.
Łokieć tenisisty – leczenie
W przypadkach wywołanych bólem napięciowym lub długotrwałym działaniem w obrębie jednej części, skuteczna jest redukcja źródła bólu. W kwestii takiej jak łokieć tenisisty rehabilitacja odgrywa kluczową rolę. Leki przeciwbólowe powinny być stosowane przez krótki czas, aby uśmierzyć ból i rozpocząć właściwe postępowanie, jakim jest rehabilitacja ortopedyczna.
Proces leczenia obejmuje:
- zmianę aktywności ruchowej oraz odpoczynek,
- masaże mięśniowo-powięziowe w obrębie nadgarstka,
- rozciąganie i wzmacnianie mięśni nadgarstka,
- ograniczenie napięcia w obrębie barku, łopatki i przedramienia.
W przypadku schorzenia, jakim jest łokieć tenisisty, taping (plastrowanie) stosuje się, aby złagodzić ból, zmniejszyć obrzęk i zwiększyć przepływ krwi (plastry elastyczne) oraz w celu stabilizacji stawów i odciążenia miejsca kontuzji (plastry nieelastyczne). Skuteczna rehabilitacja ortopedyczna to nie tylko zabiegi w gabinecie, ale również samodzielna i systematyczna praca w domu.