Przyczyny bólu kręgosłupa

Kręgosłup to część organizmu, pełniąca ważną funkcję stabilizacyjną oraz ruchową. Stanowi swoiste rusztowanie dla otaczających go mięśni. Gdy pojawia się ból kręgosłupa, warto zastanowić się, czym jest spowodowany oraz jak skutecznie go wyeliminować.

Bądź aktywny, a zmniejszysz ból

Jedną z przyczyn uciążliwych dolegliwości jest mało aktywny tryb życia. Brak ruchu powoduje osłabienie mięśni, co skutkuje uciskiem na kręgi i dyski, doprowadzając do stopniowej deformacji kręgosłupa. Regularne ćwiczenia wzmacniające niwelują ból kręgosłupa szyjnego oraz dolegliwości w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Innym powodem bólu jest nieprawidłowa postawa ciała – noszenie torby na jednym ramieniu czy garbienie powodują nierównomierne obciążenia, wywołując sztywnienie mięśni i ból kręgosłupa szyjnego.

Do poważnych urazów w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i bólu kości ogonowej prowadzi też nadmierne obciążenie oraz nieprawidłowa pozycja przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Nie bez znaczenia jest noszenie butów na wysokim obcasie. O ile w młodości sprawny organizm radzi sobie z obciążeniami, to z wiekiem ból kręgosłupa na dole znacznie się nasila. Praca (zwłaszcza za biurkiem) wymusza długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, powodując permanentny ucisk kręgów lędźwiowych i kości krzyżowej. Przyczynia się to do dyskopatii lędźwiowej oraz zwyrodnień. Rozciąganie mięśni, ruch stawów, skłony – to sprawdzone sposoby, aby skutecznie zmniejszyć ból kręgosłupa.

Stres i choroby – jak wpływają na kręgosłup?

Kolejnym czynnikiem, który wywołuje napięcie mięśniowe we wszystkich odcinkach kręgosłupa, jest stres. Nadgodziny w korporacji, dodatkowa praca w domu czy codzienne obowiązki, powodują, że trudno wcielić w życie propagowaną dziś ideę „work-life balance”. Zaniedbania w leczeniu wad postaw, typu skolioza czy płaskostopie, często skutkują poważnymi deformacjami w dorosłym życiu. Brak systematycznych ćwiczeń korekcyjnych nie pozostaje obojętny na ból kręgosłupa na dole w części lędźwiowo-krzyżowej oraz w odcinku piersiowym. Niekiedy przyczyną bólu pleców są choroby układu pokarmowego, oddechowego, moczowego lub problemów ginekologicznych. Niebagatelne znaczenie dla kondycji kręgosłupa ma nadwaga i otyłość – każdy zbędny kilogram przyczynia się do jego destrukcji, w szczególności w dolnych odcinkach.

Styl życia oraz nawyki przyczyniają się do tego, jak funkcjonuje nasz kręgosłup. Warto pomyśleć, co można zmienić, aby zmniejszyć ból kręgosłupa i działać aktywnie każdego dnia!