Każdy z nas niezależnie od stylu życia czasami odczuwa dyskomfort ze strony układu mięśniowego. Dzieje się tak zarówno w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia, jak i tych uprawiających sport. Pomocne w takich sytuacjach może być zyskujące coraz większą popularność rolowanie mięśni.

Co to jest rolowanie mięśni?

Rolowanie mięśni to rodzaj automasażu, który wykonuje się samodzielnie przy pomocy specjalnego rollera, czyli piankowego wałka, który może posiadać wypustki lub mieć całkiem gładką powierzchnię. Podczas rolowania przesuwamy konkretną partię ciała po umieszczonym pod nią wałkiem, doprowadzając w ten sposób do rozluźnienia struktur mięśniowych i powięziowych. W ten sposób możemy przeprowadzić rolowanie mięśni brzucha, ud, łydek, pośladków, grzbietu, czy odcinka lędźwiowego – jednym słowem technika ta umożliwia rozluźnienie każdego miejsca, należy tylko pamiętać o tym, aby omijać okolice stawów.

Dla kogo wskazane jest rolowanie?

Z tej formy automasażu korzystają najczęściej osoby uprawiające sport, rolując mięśnie zarówno przed, jak i po treningu. Warto przy tym pamiętać o tym, że zabieg poprzedzający ćwiczenia powinien być bardziej dynamiczny niż ten przeprowadzany po ich zakończeniu. Rolowanie jest również bardzo pomocne w redukcji napięć i stanów bólowych u osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej oraz u wszystkich, którzy chcą poprawić swoje samopoczucie. Profilaktyczne rolowanie brzucha, pleców czy ud to doskonała forma regeneracji i rozluźniania.

Jakie efekty daje rolowanie mięśni?

Systematyczne rolowanie przynosi dużo korzyści zdrowotnych, znaczną poprawę samopoczucia oraz zapobiega wielu kontuzjom i dolegliwościom.

Główne zalety rolowania to:

– zmniejszenie lub zlikwidowanie bólów mięśniowych,

– uelastycznienie powięzi i mięśni,

– poprawa uwodnienia tkanek,

– dotlenienie i ukrwienie mięśni,

– szybsza regeneracja mięśni po wysiłku fizycznym,

– zmniejszenie zakwasów,

– zwiększenie mobilności,

– ujędrnienie ciała i zmniejszenie cellulitu.

Pozytywne efekty można zauważyć już po pierwszym rolowaniu, jednak aby je utrzymać na dłużej, zabieg powinien być przeprowadzany systematycznie.