Choć fizjoterapia kojarzy się najczęściej z przywracaniem sprawności osobom dorosłym, to ta forma terapii równie dobrze sprawdza się w odniesieniu do niemowlaków, a nawet noworodków. Niezwykle ważne jest w tym przypadku, aby fizjoterapeuta miał odpowiednie kwalifikacje do pracy z tak małymi pacjentami.

Kiedy do fizjoterapeuty z niemowlakiem?

Wiele osób uważa, że skoro dziecko jest systematycznie badane przez pediatrę, to nie ma potrzeby umawiać się na wizytę do fizjoterapeuty. Nie do końca jest to prawdą, gdyż często właśnie doświadczony fizjoterapeuta jest w stanie prawidłowo zdiagnozować przyczynę problemów malucha (np. kolki, płacz) i pomóc zarówno dziecku, jak i rodzicom. Do objawów, które powinny skłonić opiekunów do wizyty w gabinecie fizjoterapeuty, zalicza się m.in. nadmierne odginanie główki lub całego ciała do tyłu, asymetrie, spłaszczenia główki lub układanie jej w jedną stronę, często zaciskające się piąstki, czy preferowanie jednej rączki. Oprócz tego zawsze, gdy cokolwiek nas zaniepokoi w rozwoju niemowlaka, warto zasięgnąć fachowej porady, dzięki której można wcześnie wyeliminować wiele nieprawidłowości. Rozwój dziecka szczególnie w pierwszym roku życia to bardzo złożony i ważny dla dalszego życia proces, dlatego odpowiednio wcześnie podjęta fizjoterapia noworodka może mieć kolosalne znaczenie dla zdrowia malucha w późniejszym czasie.

Na czym polega fizjoterapia niemowląt?

Po zdiagnozowaniu dziecka fizjoterapeuta podejmuje działania mające na celu aktywizowanie malucha i wypracowanie prawidłowych wzorców ruchowych oraz wyeliminowanie tych niepożądanych. Obecnie specjaliści pracują głównie na podstawie dwóch metod fizjoterapii: NDT Bobath i Vojty. Poza terapią w gabinecie równie ważna jest praca rodziców, którzy odpowiednio przeszkoleni powinni wykonywać zalecone ćwiczenia w domu, gdyż tylko systematyczna praca z dzieckiem przyniesie pozytywne rezultaty. Dlatego istotną częścią terapii jest wspólne ustalenie planu leczenia i stosowanie się opiekunów do zaleceń specjalisty.