Nadmierny, nagły wysiłek fizyczny może spowodować późniejsze dolegliwości bólowe w postaci zakwasów. Zwykle towarzyszą one osobom, które rozpoczęły treningi po dłuższej przerwie. Na drugi dzień po wysiłku fizycznym można odczuwać uciążliwy ból wynikający z napinania mięśni. To efekt mikrouszkodzeń, których doznała tkanka mięśniowa. Nierzadko towarzyszy im stan zapalny, który w znacznym stopniu obniża samopoczucie i utrudnia normalne poruszanie się. Regenerację mięśni można jednak na wiele sposobów przyspieszyć, a następnym razem zastosować sposoby zapobiegające zakwasom.

1. Rozgrzewka i rozciąganie

Dobre sposoby na zakwasy to przede wszystkim te, które zapobiegają ich powstaniu. Rozgrzanie ciała przed planowanym wysiłkiem fizycznym jest bardzo ważne w kwestii zapobiegania zakwasom. Dzięki rozgrzewce mięśnie stają się bardziej elastyczne, a stawy ruchome. Ogranicza to ich obciążenie i minimalizuje mikrouszkodzenia podczas treningu. Po wysiłku fizycznym równie ważne jest kilkunastominutowe rozciąganie. Rozluźnia ono skurczone po pracy mięśnie, ułatwiając im powrót do pierwotnego kształtu.

2. Właściwe nawodnienie i odżywianie

Ciało odpowiednio nawodnione i odżywione szybciej się regeneruje. Dotyczy to także zakwasów, których występowanie można zminimalizować poprzez picie wody mineralnej oraz napojów izotonicznych, a także spożywanie wysokobiałkowych posiłków. Przełoży się to nie tylko na przyspieszoną regenerację mikrouszkodzeń, ale również wzrost tkanki mięśniowej. W czasie treningu warto suplementować witaminę C, która ma właściwości przeciwzapalne.

3. Lekki wysiłek fizyczny na drugi dzień

W kwestii takiej jak zakwasy po treningu duże znaczenie ma stopniowe przyzwyczajanie ciała do wysiłku fizycznego. Zatem na drugi dzień, zamiast całkowitej rezygnacji z podejmowania pracy przez obolałe ciało, lepiej postawić na lekki wysiłek fizyczny. Można na przykład popływać na basenie, co pozwoli rozruszać obolałe mięśnie i przyspieszyć ich regenerację.

4. Wysoka i niska temperatura

Dla większości osób, które mają zakwasy co pomaga najbardziej, to rozgrzanie oraz schłodzenie mięśni. Doskonale w takiej roli sprawdzi się gorąca kąpiel rozluźniająca mięśnie i zwiększająca przepływ krwi. Dobrą alternatywą dla kąpieli może być też wizyta w saunie. Pod prysznicem można polewać obolałe partie mięśniowe raz ciepłą, a raz zimną wodą łagodzącą dolegliwości bólowe. Zimne okłady na zakwasy niwelują stany zapalne.

5. Masaż mięśni

Omawiając sposoby na zakwasy po treningu, nie sposób pominąć najprostszą, a zarazem najskuteczniejszą metodę regeneracji nadwyrężonych mięśni. Masaż, choć na początku bywa bolesny, skutecznie rozluźnia tkankę mięśniową i przyspiesza jej regenerację. Ciało można masować nawet kilka razy dziennie, także podczas kąpieli. Można posłużyć się własnymi rękoma albo specjalnymi rollerami do masażu.