Silne, nawracające przeciążenie ścięgien to objawy, których nie należy lekceważyć. Z czasem mogą prowadzić do zapalnej reakcji pochewki ścięgna lub zmian zwyrodnieniowych, pojawiających się w jego obrębie. Skutkuje to osłabieniem, a nawet naderwaniem ścięgna. Przewlekłe zmiany, wynikające z przeciążenia, określa się mianem tendinopatii.

Jest to patologiczne schorzenie ścięgien, najczęściej występujące u sportowców oraz innych aktywnych fizycznie osób. Dotyka jednak także prowadzących siedzący tryb życia. W przypadku takiej dolegliwości, jak tendinopatia objawy, które najczęściej się odczuwa, to m.in. ból, obrzęki i ograniczony zakres ruchu. Dochodzi także do zmian zwyrodnieniowych oraz upośledzonego gojenia, co osłabia wytrzymałość ścięgien, które może prowadzić do ich zerwania.

Występowanie i przyczyny tendinopatii

Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest długotrwałe, powtarzające się wykonywanie jednej czynności. Dlatego też najczęściej występuje tendinopatia mięśnia czworogłowego i dwugłowego, ścięgna Achillesa, więzadła rzepki, stawu barkowego i łokciowego. Ryzyko wystąpienia takich dolegliwości wzrasta wraz z wiekiem, gdy zmniejsza się wytrzymałość ścięgien. Nie bez znaczenia okazuje się też rodzaj wykonywanej pracy. Zawody związane z wysiłkiem fizycznym, a także pracą w wymuszonej pozycji ciała, sprzyjają rozwojowi tendinopatii.

Jak wygląda leczenie tendinopatii?

W przypadku, gdy niepokojące dolegliwości w okolicach stawów utrzymują się przez kilka dni, należy umówić się na wizytę u ortopedy. W przypadku zdiagnozowania takiego schorzenia, jak tendinopatia ćwiczenia nie zostaną zlecone, ponieważ trzeba ograniczyć wysiłek fizyczny w obrębie dolegliwości. Zamiast tego lekarz wypisze skierowanie na odpowiednie zabiegi, takie jak krioterapia, kinezyterapia czy ultradźwięki z lekiem przeciwzapalnym. W sytuacji, gdy występuje np. tendinopatia barku leczenie może obejmować także elektrolizę przezskórną. Zalecana będzie także czasowa zmiana stylu życia, aby odciążyć bolące ścięgna.