Po wysiłku fizycznym, szczególnie intensywnym, w mięśniach mogą zachodzić patologiczne zmiany. Aby ich uniknąć, organizm potrzebuje szybkiej regeneracji, w tym redukcji napięcia mięśni. W celu eliminacji efektów przeciążeń specjaliści zalecają przeprowadzanie masażu sportowego.

Masaż sportowy na czym polega?

Podstawowe zadanie masażu to ochrona ciała przed przetrenowaniem oraz przemęczeniem. Umiejętnie wykonany, zapobiega objawom powstałym podczas uprawiania sportu, np. wymagającego treningu. Masaż sportowy po wysiłku fizycznym ma za zadanie zabezpieczyć mięśnie przed osłabieniem, które może doprowadzić do ich naciągnięcia czy naderwania.

Masaż leczniczy składa się z oklepywania, ugniatania, rozcierania oraz wyciskania. W głównych założeniach przypomina masaż sportowy. Na czym polega różnica? Przede wszystkim ten drugi musi być bardziej intensywny oraz energiczny. Z leczniczym łączy go za to częstotliwość, z którą pacjent powinien mu się poddawać. Najlepiej umawiać się na niego w seriach ograniczonych do 20 spotkań, po których należy odczekać 2 tygodnie.

Masaż sportowy po wysiłku fizycznym

Do głównych zalet tego typu masażu zalicza się redukcja zakwasów, eliminacja napięcia mięśni, regeneracja oraz relaksacja. Dzięki niemu ciało utrzymuje się w dobrej formie, co ma istotne znaczenie dla ludzi aktywnie uprawiających sport. U różnych osób może wyglądać nieco inaczej. Przykładowo, masaż sportowy w piłce nożnej skupia się na mięśniach kończyn dolnych. Szczególną uwagę specjalista poświęca stawom skokowym oraz kolanowym, ścięgnu Achillesa, jak również mięśniom oddechowym.

Jeśli chodzi o siatkarzy, masażysta kładzie nacisk na te same partie co u piłkarzy (stawy skokowe, kolanowe, ścięgno Achillesa). Ponadto na masaż sportowy w siatkówce składa się wzmacnianie mięśni obręczy barkowej oraz oddechowych. W trakcie sesji specjalista masuje również kończyny górne, z uwzględnieniem wszystkich stawów.

Można zwiększyć skuteczność masażu sportowego, łącząc go z innymi zabiegami z zakresu odnowy biologicznej. Rozsądnym rozwiązaniem będzie np. zestawienie go z kąpielami solankowymi, biczami wodnymi albo wizytami w saunie.