Schorzenia kręgosłupa oraz stawów mogą mieć różne przyczyny, począwszy od diety, a skończywszy na przeciążeniach, urazach lub zwyrodnieniach. Kiedy farmakologia czy rehabilitacja nie przynoszą efektów, rozwiązaniem bywa leczenie inwazyjne – operacja chirurgiczna. Inna opcja to nowatorska metoda, która pojawia się w kolejnych ośrodkach medycznych. Przez wzgląd na proliferyczne właściwości (namnażanie się komórek oraz odbudowa uszkodzeń) nazwano ją proloterapią.

Co to jest proloterapia?

Do największych zalet techniki należy nieinwazyjność. Terapia polega na ostrzykiwaniu zmienionych chorobowo obszarów specjalnymi preparatami pobudzającymi wzrost. Iniekcje mają na celu zregenerowanie tkanki. W strzykawkach może pojawić się np. dekstroza (glukoza, cukier gronowy). Inne substancje to gotowy preparat kolagenowy, stężony roztwór soli albo P2G, czyli związek glukozy, gliceryny oraz fenolu.

Dobre efekty daje ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym PRP i fibryną bogatopłytkową I-PRF. Obie substancje to biokompatybilne produkty, które nie wywołują alergii, gdyż przygotowuje się je z krwi własnej pacjenta. Po pobraniu próbka przechodzi proces odwirowania, następnie lekarz podaje preparat w miejsce uszkodzenia lub bólu. Proloterapia zwykle odbywa się pod kontrolą USG.

Proloterapia gdzie w Polsce można się jej poddać?

Po iniekcji osocza lub fibryny w struktury anatomiczne, które uległy urazowi bądź degeneracji, dochodzi do wzmożonej aktywności komórek macierzystych. Obecne w preparacie czynniki wzrostu pobudzają procesy odbudowy. W rezultacie dochodzi do zregenerowania chorych obszarów, a nierzadko pacjent unika inwazyjnego zabiegu.

Widząc efektywność metody, lekarze coraz częściej wdrażają ją do leczenia dolegliwości ortopedycznych. Wykonują procedury takie jak proloterapia kolana, pomagają osobom z dyskopatiami, zwyrodnieniami oraz urazami sportowymi. Zabieg wykazuje skuteczność w minimalizowaniu stanów bólowych mięśni, stawów oraz tkanki twardej. Niweluje także przewlekłe oraz ostre uszkodzenia tych obszarów.

Ostrzykiwania powinny być przeprowadzane przez specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami. Osoby zainteresowane tego typu terapią znajdą ją w nowoczesnych placówkach oferujących leczenie z zakresu ortopedii.