Poduszka sensomotoryczna dla dzieci to popularne akcesorium rehabilitacyjne, często nazywane też podkładką korekcyjną, beretem, dyskiem albo jeżykiem. Może stanowić uzupełnienie codziennej aktywności ruchowej dziecka, ułatwiając ćwiczenie prawidłowej postawy kręgosłupa podczas różnorodnych zabaw. Korzystanie od najmłodszych lat przez dziecko z poduszki sensomotorycznej stanowi cenną profilaktykę zdrowia.

Poduszka sensomotoryczna do czego służy?

W przypadku akcesorium rehabilitacyjnego takiego jak poduszka sensoryczna zastosowanie może być dwojakie. Po pierwsze, z poduszką rehabilitacyjną dziecko może ćwiczyć tak zwane siedzenie dynamiczne, które wymusza stałą pracę mięśni pleców i kręgosłupa. Wystarczy położyć poduszkę na dowolnym krześle – zarówno na zajęciach terapeutycznych, jak i w domu. Pozwala to przybrać prawidłową pozycję ciała, wzmacniając mięśnie przykręgosłupowe. Po drugie, poduszka sensomotoryczna stanowi również narzędzie terapeutyczne dla dzieci nadpobudliwych, które mają trudności w skupianiu uwagi. Niewielkie wypustki na poduszce stymulują receptory nerwowe, ułatwiając spędzanie przez dziecko kilkudziesięciu minut w pozycji siedzącej podczas standardowej lekcji w szkole.

Co daje poduszka sensomotoryczna?

Kształtowanie zdrowych nawyków postawy ciała przez dziecko daje różnorodne i długotrwałe korzyści zdrowotne w dorosłym wieku. Zmiany cywilizacyjne sprawiły, że znacznie więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, co ma negatywny wpływ na zdrowie kręgosłupa. W ten sposób kształtują się wady postawy, które w przyszłości stanowią przyczynę bólu pleców, karku oraz szyi. Dzięki poduszce sensomotorycznej można zapobiec takiemu rozwojowi wydarzeń, pomagając uniknąć wielu problemów z kręgosłupem. Ma to szczególne znaczenie dla dzieci, których starsi krewni doświadczają już tych dolegliwości. Oprócz tego co daje poduszka sensomotoryczna? Wpływa na dziecko ogólnorozwojowo, zwiększając jego sprawność fizyczną i umysłową. Wykonywane z jej pomocą ćwiczenia poprawiają skupienie oraz kształtują lepszy balans ciała, refleks i koordynację ruchową.