Po zabiegu chirurgicznym, do którego można zostać zakwalifikowanym z różnych powodów, lekarz ortopeda może zalecić rehabilitację po operacji. Fizjoterapia rekonwalescencyjna to seria zabiegów, dzięki którym można szybciej odzyskać pełną ruchomość ciała, ale też zapobiec powikłaniom i zminimalizować dolegliwości bólowe. Zobacz, jakie jest jej znaczenie w dochodzeniu do siebie!

Jakie są cele rehabilitacji po operacji?

Bardzo ważne jest, aby pacjent otrzymujący skierowanie do rehabilitanta nie bagatelizował problemu. Nawet jeśli rany goją się prawidłowo, a on czuje się lepiej, rehabilitacja po operacji może przyspieszyć procesy odnowy i zapobiec powikłaniom. Konkretne jej cele to między innymi:

  • zwiększenie czucia głębokiego,
  • wzmocnienie mięśni oraz stawów,
  • poprawa biomechaniki ruchów,
  • przyspieszenie regeneracji tkanek,
  • minimalizowanie bólu, stanów zapalnych i obrzęków.

Kiedy można dostać skierowanie na rehabilitację pooperacyjną?

Bardzo często po operacji kończyny wydają się wciąż sztywne, obolałe, a zakres ruchu jest mniejszy niż dawniej. Fizjoterapia rekonwalescencyjna może być przydatna również wtedy, kiedy pacjent czuje, że jego mięśnie są wyraźnie osłabione – to efekt długotrwałego bezruchu wymuszonego zabiegiem chirurgicznym i dochodzeniem do siebie. To między innymi z powodu tego, że każdy organizm w inny sposób powraca do pełnej sprawności, nie powinno się zaniedbywać kontroli lekarskich, których terminy wyznaczane są przy wypisie ze szpitala!

Sprawdź także: Jak przygotować się do powrotu do pracy lub szkoły po chorobie lub urazie?

Jak wykonuje się rehabilitację pooperacyjną?

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, czego można się spodziewać po wizycie u specjalisty. Zabiegi rehabilitacyjne po operacji najczęściej obejmują terapię manualną, powięziową czy tkanek miękkich, ale też kinesiotaping (specjalistyczne taśmy) czy stretching, czyli rozciąganie. Poprzez tego rodzaju rehabilitację można wzmocnić mięśnie, uelastycznić swoje ciało, a także poprawić czucie głębokie i zniwelować bóle pooperacyjne. Jeśli otrzymasz skierowanie na fizjoterapię rekonwalescencyjną, nie zwlekaj – zapisz się na najbliższy możliwy termin, aby jak najszybciej powrócić do pełni sprawności!