Charakterystyczne schorzenie kręgosłupa, jakim jest syndrom de Maigne, wyróżnia się dość specyficznymi objawami. Jest to przede wszystkim ból krzyżowo-biodrowy, a także ten, który wydaje się oddalony od faktycznego źródła problemu. Jak przebiega jego leczenie i w jaki sposób go rozpoznać? Przekonaj się!

Czym jest syndrom de Maigne?

Pacjenci, którzy zgłaszają się do ortopedy, zazwyczaj mają problem z dokładnym określeniem charakteru swoich dolegliwości. Towarzyszą im objawy przypominające ból kręgosłupa, nasilające się przy rotacji, ale też kilka innych, które trudno określić. W trakcie wywiadu może się okazać, że występują u nich także inne kłopoty, których z pewnością nie wiązali oni z syndromem de Maigne. Jest to schorzenie, które wynika z przeciążenia tak zwanego przejścia Th/L, czyli pomiędzy ostatnim kręgiem piersiowym Th12, a pierwszym lędźwiowym L1.

Jakie są objawy syndromu de Maigne?

Warto przez jakiś czas poobserwować siebie dokładnie, zanim zgłosisz się do lekarza, który jako prawdopodobną przyczynę dolegliwości poda syndrom de Maigne. Objawy tej choroby są niezbyt charakterystyczne. Mogą pojawić się:

  • bóle w plecach po wysiłku rotacyjnym,
  • bóle w pośladkach i pachwinach,
  • bóle jamy brzusznej i podbrzusza, nasuwające skojarzenie z narządami wewnętrznymi,
  • wzdęcia,
  • biegunki i zaparcia,
  • bóle, które przypominają kolkę nerkową.

Przeciążenia w tych istotnych kręgach mogą oddziaływać na układ nerwowy, sprawiając, że pozostałe dolegliwości mogą wydawać się w ogóle niepowiązane z kręgosłupem.

Sprawdź również: Jak leczyć ból pleców bez użycia leków przeciwbólowych? Podpowiadamy!

Jak leczyć syndrom de Maigne?

Bardzo ważne jest, aby nie zwlekać, gdyż leczenie syndromu de Maigne jest możliwe przy pomocy fizjoterapii. Polega ona przede wszystkim na rozluźnianiu powięzi oraz tkanek, a także na automobilizacji poszczególnych części ciała. Ból krzyżowo-biodrowy jest bardzo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie. Pojawić się może u osób o osłabionych mięśniach brzucha, które prowadzą głównie siedzący tryb życia – dlatego bardzo ważna jest również profilaktyka tego schorzenia!