Z biegiem czasu osłabia się sprawność układu ruchu, co wynika przede wszystkim ze zmniejszającej się gęstości kości oraz utraty masy mięśniowej. Zdrowe starzenie się polega zatem przede wszystkim na fizjoterapii dla seniorów, której zadaniem jest spowolnienie tych procesów. Ćwiczenia dla starszych osób wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą mogą pomóc w dożyciu późnego wieku w dobrym zdrowiu i z doskonałym samopoczuciem!

Ćwiczenia wytrzymałościowe dla osób starszych

Bardzo istotne jest, aby seniorzy nie unikali ćwiczeń fizycznych, lecz wybierali te, które są dla nich możliwie jak najmniej obciążające, ale przy tym efektywne. Wskazane aktywności dla starszych osób poprawiające krążenie krwi i zwiększające wydolność serca oraz płuc to:

  • jazda na rowerze,
  • pływanie,
  • nordic walking,
  • spacery.

Ważne jest, aby uprawiać je systematycznie. Oprócz tego wskazana jest również specjalnie opracowana fizjoterapia i ćwiczenia siłowe.

Fizjoterapia dla seniorów

W starszym wieku bardzo istotnym elementem, o który należy zadbać, jest elastyczność mięśni, stawów i ścięgien. Przydatna tu będzie fizjoterapia dla seniorów, szczególnie gdy ich układ ruchu jest osłabiony. Ćwiczenia dla osób starszych prowadzone pod okiem specjalisty ułatwią wykonywanie codziennych czynności, takich jak wstawanie z łóżka, siadanie, czy pokonywanie schodów bez bólu i niedogodności.

Jakie ćwiczenia siłowe dla seniorów?

W celu utrzymania prawidłowej masy mięśniowej warto zadbać o dietę bogatą w białko oraz około dwóch razy w tygodniu ćwiczyć siłowo. Ćwiczenia oporowe dla starszych osób muszą być wykonywane z uwzględnieniem odpowiedniej techniki i niezbyt forsujące. Dlatego też zaleca się robienie ich pod okiem trenera personalnego, który zadba o właściwą stabilizację stawów i mięśni, aby nie dopuścić do kontuzji.

Sprawdź także: Rehabilitacja po udarze – kiedy zacząć?

Dlaczego warto zadbać o kondycję w starszym wieku?

Po 60. roku życia wciąż można żyć aktywnie – spędzać miło czas na ulubionych rozrywkach, realizować swoje pasje, a nawet pracować. Zdrowe starzenie się wspierane przez ćwiczenia dla osób starszych oraz systematyczną fizjoterapię dla seniorów, gdy jest ona konieczna, z pewnością przysłużą się Twojemu samopoczuciu!