Niezależnie od przyczyny długiej nieobecności w firmie ponowne pojawienie się na stanowisku wiąże się ze stresem. Czy powodem była poważna choroba (włącznie z rakiem), czy złamanie nogi, pracownik na jakiś czas traci kontakt z przedsiębiorstwem. W jaki sposób może przygotować się do powrotu?

Niezakończone leczenie a powrót do pracy

Kiedy osoba zatrudniona powraca do firmy po absencji dłuższej niż miesiąc, pracodawca musi skierować ją na odpowiednie badania. Ich wyniki potwierdzą, że zatrudniony może dołączyć do kadry. Taki powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim będzie możliwy, jeśli specjalista wyrazi na to zgodę. Diagnostyka jest obligatoryjna – wymaga z określonych przepisów KP.

Czasami bywa tak, że człowiek, który ma za sobą niezakończone leczenie, decyduje się na powrót do pracy. Może kierować się przy tym różnymi przesłankami, począwszy od chęci odzyskania dawnego życia, a skończywszy na bardzo przyziemnym powodzie, czyli konieczności utrzymania rodziny. Ostateczną decyzję podejmuje jednak lekarz specjalista. Może przedłużyć zwolnienie, jeśli dojdzie do wniosku, że chory pozostaje niezdolny do podjęcia zatrudnienia.

Powrót do pracy po chorobie nowotworowej

Pacjenci onkologiczni muszą się borykać z wieloma problemami. Ich głowę zajmują nie tylko myśli o nowotworze, ale i o całym życiu, w tym również w pewnym stopniu o zatrudnieniu. Ci, którzy mogą realizować obowiązki w trakcie terapii, mają możliwość oderwania się od negatywnych emocji (przynajmniej w jakimś stopniu). Jak wygląda powrót do pracy po chorobie nowotworowej? Pojawienie się pracownika w firmie po długiej nieobecności powinno być poprzedzone szczerą rozmową z przełożonym.

Dobrym rozwiązaniem będzie zapoznanie pozostałych członków zespołu z nową sytuacją. Osoba po terapii onkologicznej bywa zagubiona, więc przyda się jej wsparcie. Powinna poinformować szefa o ograniczeniach, a współpracowników o swoim nastawieniu do pracy. Chodzi tutaj o jej możliwości – czy chce poświęcić się pracy w pełni, czy skupia się na czymś innym. Wzajemne przedstawienie oczekiwań wyjaśni ewentualne nieporozumienia.

Specjaliści Reha Expert zajmują się różnymi aspektami fizjoterapii, włącznie z rehabilitacją onkologiczną. Zachęcamy do śledzenia kolejnych wpisów na naszej stronie.