Zwapnienie ścięgna – opis choroby
To patologiczny stan, w którym mięśnie pokrywają się warstwą wapnia, co utrudnia ich prawidłowe funkcjonowanie. Szerzej o tym zjawisku opowiadamy w poniższym wpisie. Wapniejące stawy to problem, który dotyczy obręczy barkowej i najczęściej pojawia się u osób w wieku 30-60 lat. Choroba polega na zaleganiu soli wapnia w ścięgnie stożka rotatorów, co przyczynia się do zwiększenia w nim ciśnienia oraz ograniczenia przestrzeni. To z kolei niekorzystnie odbija się na prawidłowym funkcjonowaniu tkanek. Przyczyny tego procesu nie zostały ustalone, ale najpewniej jest on efektem ubocznym stanu zapalnego. Kiedy zostanie zdiagnozowane zwapnienie ścięgna mięśnia, leczenie specjalistyczne jest nieuniknione.
Dolegliwość bowiem znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie ze względu na niespecyficzny ból, który nasila się przy ruchach odwodzenia ręki oraz, gdy ramię znajduję się nad głową. Choć dolegliwość może z czasem przejść sama, to usuwanie zwapnień z barku powinno się wykonać jak najszybciej. Brak podjęcia działań medycznych może doprowadzić do wystąpienia wyjątkowo intensywnego bólu i wizyty na ostrym dyżurze.
Zwapnienie ścięgna mięśnia – leczenie
Pierwszym etapem leczenia jest przeprowadzenie właściwej i bezbłędnej diagnostyki. Najczęściej do tego celu wystarczy wykonanie zdjęcia RTG. Rentgen daje potwierdzenie podejrzeń lekarza w większości przypadków. W niektórych sytuacjach, kiedy poziom zwapnionych stawów jest niski, można dodatkowo zlecić USG lub rezonans magnetyczny, aby potwierdzić wstępne przypuszczenia.
Dostępne są dwa rodzaje działań medycznych. Pierwszy, który przynosi sukces u większości pacjentów, ma charakter zachowawczy. Polega on na doustnej farmakologii z zastosowaniem leków przeciwzapalnych. Gdy te nie działają, lekarz może dokonać iniekcji do przestrzeni podbarkowej specjalnej substancji o dużo silniejszym działaniu antyzapalnym. Czasami stosuje się też technikę wypłukiwania zwapnień po wykonaniu nakłucia i pod kontrolą obrazu z USG. Jak usunąć zwapnienie, gdy zachowawcza terapia nie przynosi upragnionego rezultatu? Konieczna będzie operacja stanowiąca drugi rodzaj pomocy medycznej na wapniejące stawy.
Jak usunąć zwapnienie operacyjnie?
Najpowszechniejszą forma operacyjnego leczenia wapniejących stawów jest artroskopia. Przez cztery nacięcia w skórze umieszcza się pod nią kamerę oraz specjalne narzędzie chirurgiczne. Dzięki niemu chirurg rozcina włókna ścięgna i usuwa zwapnienie oraz przeprowadza proces płukania, by zlikwidować nawet najmniejsze pozostałości i oczyścić przestrzeń. W zależności od stopnia rozległości patologicznych zmian pozostawia się ranę do samoistnego zagojenia lub konieczne jest zszycie uszkodzonego ścięgna. Ostatnim etapem będzie rehabilitacja kończyny.