Czym jest pęknięcie torebki stawowej?

Jest to uszkodzenie włókien znajdujących się w torebce stawowej, czyli specjalnej tkance miękkiej, która stanowi osłonę stawów łączących kości. Ma ona swoją elastyczność, dlatego wykonanie ruchu o zakresie wykraczającym poza możliwości jej rozciągnięcia prowadzi do wystąpienia kontuzji. Czasami jej przyczyną może być też przeciążenie lub pojawia się ona jako efekt wielu nieodczuwalnych wcześniejszych mikro urazów. Przy delikatnym zniszczeniu (niewielka ilość uszkodzonych włókien) mówimy o naciągnięciu, pęknięcie torebki stawowej pojawia się przy średnim stopniu urazu, a zerwana torebka to stan, kiedy włókna są całkowicie rozerwane, a staw traci zdolności ruchu.

Torebka stawowa terapia

W zależności od intensywności kontuzji terapia torebki stawowej wygląda odmiennie. W przypadku naciągnięcia i pęknięcia stosuje się unieruchomienie stawu, zaleca się odpoczynek oraz przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, najlepiej miejscowo (maści, okłady itp.) Jeśli tradycyjna farmakologia nie pomaga, można wprowadzić jonoferezę, czyli zabieg polegający na umieszczaniu w miejscu urazu substancji antyzapalnych i zwalczających ból przy pomocy pola elektrycznego. Lekarz może zalecić również dodatkowe zabiegi nieinwazyjne, które działają w sposób naprawczy i przyspieszają regenerację tkanki. Najczęściej jest to laseroterapia lub ultradźwięki. Warto korzystać również ze specjalistycznych masaży, które poprawiają ukrwienie tkanki miękkiej.

Jeśli nastąpiło całkowite zerwanie torebki stawowej, konieczna będzie operacja. W jej trakcie chirurg zszyje rozerwane włókna oraz więzadła. Po zabiegu, gdy rana się wygoi, a dolegliwości bólowe ustąpią, należy rozpocząć rehabilitację, która pozwoli odzyskać pełną sprawność i zlikwiduje ewentualne poczucie dyskomfortu w stawie, które może się pojawić. Polega ona na wykonywaniu rozmaitych ćwiczeń ruchowych, stymulujących pracę torebki i prowadzących do stopniowego rozluźniania jej napięcia i zwiększania elastyczności. Oprócz specjalistycznej fizjoterapii w trakcie rehabilitacji stosuje się też masaż leczniczy.

Torebka stawowa ile przerwy?

Wiele osób zastanawia się, co ze sportem, gdy uszkodzi się torebka stawowa, ile przerwy od aktywności należy zrobić. Jest to zależne przede wszystkim od stopnia zniszczenia. W przypadku naciągnięcia pełną sprawność można odzyskać już po trzech tygodniach, a przy pęknięciu leczenie może trwać do trzech miesięcy. Najwięcej przerwy potrzeba, gdy torebka stawowa jest zerwana. Ciężko powiedzieć, jak długo potrwa wykluczenie ze sportu. Zawsze jest to indywidualna kwestia i zależy od powodzenia operacji oraz postępów rehabilitacyjnych, na które z kolei wpływ ma determinacja chorego oraz zdolność jego organizmu do regeneracji.