Jakie są objawy przetrenowania?

Pierwszym sygnałem, wskazującym na przetrenowanie jest uczucie ciągłego zmęczenia oraz fakt, że potrzebujemy więcej czasu, aby zregenerować siły. Jeśli chodzi o przetrenowanie objawy mogą pojawić się nagle i mieć intensywny przebieg lub występować stopniowo. Do najczęściej pojawiających się symptomów należą: spadek masy ciała, bóle mięśni, zmniejszenie się tkanki mięśniowej, częste pocenie się, bóle i sztywność stawów oraz kończyn, częste migreny, a także zaburzenia koncentracji.

Natomiast w cięższych przypadkach przetrenowania występuje podwyższone tętno, zaburzenia rytmu serca, drżenie kończyn, duszności, bezsenność, zaburzenia równowagi, obniżony nastrój, apatia, rozdrażnienie oraz depresja. Długo utrzymujący się stan nadmiernego przeciążenia organizmu i liczne dolegliwości psychofizyczne mogą wskazywać na syndrom przetrenowania, który objawia się znacznym spadkiem formy i motywacji do działania. Skutkuje to uzyskiwaniem gorszych wyników w trakcie treningów oraz rozgrywek.

Jak wyjść z przetrenowania?

W czasie wzmożonej  i intensywnej pracy, na przykład podczas przygotowywania się do zawodów, należy uważanie obserwować swoje ciało. W sytuacji, gdy pojawi się któryś z wyżej wspomnianych objawów, konieczny jest dłuższy odpoczynek oraz zmniejszenie intensywności sesji treningowych. Niezwykle ważna okazuje się współpraca z trenerem, ponieważ to on, jako osoba stojąca obok może pierwszy zauważyć niepokojące sygnały.

Ile trwa przetrenowanie?

Czas przetrenowania może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zależy on od intensywności treningów, stopnia przeciążenia organizmu oraz momentu, w którym ograniczono ilość ćwiczeń na rzecz rekonwalescencji. Im szybciej zostaną zauważone niepokojące objawy wskazujące na syndrom przetrenowania, tym krótszy będzie czas regeneracji i odzyskiwania właściwej kondycji psychofizycznej pozwalającej na pełne uczestnictwo w treningach.

Na czym polega profilaktyka przetrenowania?

Uniknięcie przetrenowaniu jest proste, jednak wiele osób zapomina o kilku ważnych zasadach. Rozpoczynając  uprawianie sportu lub decydując się na treningi ogólnorozwojowe poprawiające sylwetkę, należy pamiętać o zbilansowanej diecie. Żeby zachować właściwą kondycję, należy dostarczać organizmowi wiele cennych składników odżywczych, a także regularnie u nawadniać organizm. Ma to ogromny wpływ na efektywność prowadzonych treningów.

Niezwykle istotne jest robienie przerw w trakcie ćwiczeń i przeznaczanie odpowiedniego długiego czasu na odpoczynek, a także na sen. Profilaktyka przetrenowania rozpoczyna się już od ustalenia indywidualnego harmonogramu treningów pod okiem wykwalifikowanego trenera. Reasumując, regularne przerwy podczas ćwiczeń, właściwa ilość odpoczynku oraz zdrowy tryb życia pozwolą uniknąć przetrenowania i zachować doskonałą formę przez wiele sezonów.