Wiele osób popełnia błąd, kojarząc plecak wyłącznie z czasami szkolnymi lub różnego rodzaju podróżami, przez co wybierają na co dzień torby. W rzeczywistości okazuje się, że skutki noszenia torby na jednym ramieniu mogą wiązać się poważnymi wadami postawy czy bólami kręgosłupa. Z tego też powodu rehabilitanci bardzo często zachęcają swoich pacjentów do korzystania z plecaków nie tylko podczas wyjazdów, ale też w przypadku wyjść do pracy czy na zakupy. Warto przy tym pamiętać, że producenci plecaków w ostatnich latach przedstawiają coraz więcej ciekawych propozycji, które bardzo dobrze sprawdzają się w połączeniu z garniturami czy eleganckimi sukienkami.

W jaki sposób torba na jedno ramię wpływa na nasz kręgosłup?

Rozważając, czy lepszym wyborem będzie torba na ramię, czy plecak, powinniśmy pamiętać o tym, jak szkodliwe może okazać się noszenie ciężkich przedmiotów tylko po jednej stronie kręgosłupa. Osoby, które na co dzień korzystają z toreb, w zależności od swoich przyzwyczajeń często noszą je tylko na prawym lub lewym ramieniu. W efekcie po pewnym czasie można bez trudu dostrzec, że ich sylwetka jest wyraźnie przekrzywiona. Wady kręgosłupa powstałe w wyniku noszenia ciężkich toreb często przypominają takie dolegliwości jak skolioza i wiążą się nie tylko z kwestiami estetycznymi, ale powodują również przewlekłe, ostre bóle. Dlatego warto pamiętać o tym, jak poważny może okazać się wpływ noszenia rzeczy na kręgosłup oraz rozważyć zrezygnowanie z toreb na rzecz plecaków.

W jaki sposób dobrać plecak, który będzie zdrowy dla kręgosłupa i jednocześnie elegancki?

Osoby, które najczęściej noszą torby, zwracają uwagę na to, że plecaki prezentują się mniej estetycznie i nie pasują do wielu stylizacji. Mimo to w ofertach wielu sklepów coraz częściej pojawiają się skórzane albo zamszowe plecaki, które występują zarówno w bardziej minimalistycznych, jak i funkcjonalnych fasonach. Dzięki temu świetnie wyglądają w połączeniu z klasyczną koszulą czy sukienką. Podczas zakupu warto jednak zwrócić też uwagę na budowę wybranego plecaka – najzdrowsze dla kręgosłupa modele będą miały usztywniane plecy, a także nieco szersze szelki z możliwością regulacji.