Wybierając piłki do gabinetu rehabilitacyjnego, należy pamiętać o tym, że ich jakość przekłada się na komfort wykonywania ćwiczeń. Dlatego kompletując i uzupełniając przyrządy rehabilitacyjne, należy pamiętać  tym, aby piłki były wykonane z wysokiej jakości tworzyw odpornych na zniszczenia. Należą do nich modele do ćwiczeń ABS zabezpieczone przed nagłym pęknięciem podczas użytkowania. Gwarantują one bezpieczne i komfortowe wykonywanie ruchów przez pacjentów w rozmaitych pozycjach.

Konieczne jest również zwrócenie uwagi na powierzchnię piłki rehabilitacyjnej, czy jest ona całkowicie gładka i ślizga, czy są na niej jakieś drobne wyrzeźbienia, chropowatości, które zapobiegają wyślizgnięciu się piłki w czasie wykonywania ćwiczeń. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt śliskie piłki rehabilitacyjne wymykające się z rąk, mogą stać się przyczyną upadków oraz urazów. W zawiązku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na powierzchnię oraz tworzywo, z jakiego została wykonana, każda z piłek przeznaczona do rehabilitacji.

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest jej stopień miękkości. Tego typu piłka nie może być zbyt twarda, ani za miękka, ponieważ uniemożliwi ona zajęcie odpowiedniej pozycji w trakcie wykonywania ćwiczeń. Często używane piłki powinny być co kilka lat wymieniane, w szczególności, gdy są codziennie wykorzystywane do licznych zajęć przez wiele godzin. Warto również pamiętać o regularnej dezynfekcji i myciu powierzchni piłek, z którymi ma kontakt wielu pacjentów.

Specjalistyczna piłka rehabilitacyjna – do czego służy?

Jeśli chodzi o piłki do ćwiczeń, to mają one szerokie zastosowanie i są najczęściej używanymi akcesoriami przez fizjoterapeutów. Specjalistyczna piłka do ćwiczeń kręgosłupa pomoże w wykonaniu ćwiczeń korygujących wady postawy u dzieci i młodzieży, ćwiczeń wzmacniających oraz rozciągających mięśnie grzbietu, a także redukujących napięcia w dolnych partiach kręgosłupa. Ćwiczenia z piłką pomogą również zwiększyć ruchomość stawów kończyn i wspomagają leczenie schorzeń neurologicznych oraz ogólnorozwojowych. Natomiast  piłka do ćwiczeń dla ciężarnych to podstawowy element w trakcie zajęć w ramach szkoły rodzenia, pozwalający na wykonanie szeregu bezpiecznych ćwiczeń, usprawniających kondycję ruchową, a także przygotowujących do porodu.

Reasumując, piłka do ćwiczeń jest niezbędnym elementem wykorzystywanym podczas codziennej pracy fizjoterapeuty, mających zastosowanie podczas wielu ćwiczeń leczniczych i usprawniających, dlatego powinna być ona najwyższej jakości.