Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego jest sporym kłopotem dla pacjentów, którzy po tym urazie przez długi czas mogą nie być w stanie powrócić do swojej dawnej aktywności fizycznej. Jak wygląda rehabilitacja ACL i jakie ćwiczenia są na niej wykonywane? Poznaj specyfikę fizjoterapii po uszkodzeniu tej części układu ruchu!
Jakie są fazy rehabilitacji ACL?
W przypadku, gdy doszło do zerwania więzadła krzyżowego, konieczna jest operacja, po której niemal od razu przystępuje się do rehabilitacji. Fizjoterapia po uszkodzeniu ACL dzieli się zasadniczo na 4 etapy:
I – to ćwiczenia bierne oraz czynne połączone z biernymi, z uwagi na leżący stan pacjenta,
II – po odstawieniu kul po około 14 dniach od zabiegu, można włączyć rehabilitację stawu kolanowego uwzględniającą jego zginanie.
III – po około 6 tygodniach po operacji rozpoczyna się ćwiczenia z obciążeniem, początkowo w postaci własnego ciała,
IV – to kluczowa faza z aktywnościami siłowymi, której celem jest przywrócenie minimum 90% sprawności nogi w porównaniu z tą nieoperowaną.
Fizjoterapia z użyciem technik manualnych
Bardzo istotne jest, aby rehabilitacja ACL była prowadzona równolegle z terapią tkanek miękkich, czyli masażami i innymi formami fizjoterapii. Ich celem jest zwiększenie zakresu ruchomości stawu. Niekiedy stosuje się również zabiegi z fizykoterapii, które mają zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz zniwelować stany zapalne, aby proces dochodzenia do siebie po operacji był krótszy.
Sprawdź także: Jak ćwiczyć bezpiecznie i zapobiegać kontuzjom i urazom?
Dlaczego nie wolno zaniedbywać rehabilitacji ACL?
W przypadku urazu kolana, następującego najczęściej na skutek intensywnie uprawianych sportów, dla pacjenta bardzo ważne jest, aby jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności. Oprócz zapewnienia sobie dogodnych warunków do rekonwalescencji bardzo istotne są też ćwiczenia po operacji ACL. Uszkodzenie tej struktury może powodować bóle i utrudniać poruszanie się, dlatego rehabilitacja oraz fizjoterapia z użyciem innowacyjnych technik mają tak ogromne znaczenie. Nie zaniedbaj ich, jeśli borykasz się z tym problemem, i doprowadź je do końca!