Silny stres i nieprawidłowa, wymuszona pozycja w czasie pracy – to najczęstsze przyczyny bólu pleców na dole, w odcinku piersiowym lub pod łopatkami. Mogą one mieć podłoże mięśniowe, stawowe lub nerwowe. Jeśli po wypoczynku dolegliwość nie ustępuje, najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zdiagnozuje problem i zaleci leczenie, najczęściej w formie rehabilitacji. Nie musisz jednak sięgać od razu po środki przeciwbólowe – bardzo często sprawdzają się różne formy masażu oraz terapii manualnej.

Jak sobie radzić z różnymi rodzajami bólu pleców?

To bardzo powszechna dolegliwość, która dokucza nie tylko osobom starszym, u których masa mięśniowa stabilizująca kręgosłup obniża się z wiekiem, ale również młodym, w wyniku silnego stresu czy przepracowania. Łagodny ból pleców na dole często jest wynikiem przeciążenia z długiego stania lub pracy w pochylonej pozycji. Pomóc może masaż lub gorąca kąpiel. Z kolei odczuwając je w odcinku piersiowym, warto pomyśleć o prostych ćwiczeniach rehabilitacyjnych, które wzmocnią gorset i pomogą zniwelować nawracanie problemu. Warto też udać się do rehabilitanta po fachowe zabiegi. Pod łopatkami najczęściej objawia się ból pleców o charakterze mięśniowo-powięziowym, który również można zlikwidować poprzez fizjoterapię i wykonywanie prostych ćwiczeń rozciągających w domu.

Sprawdź również: Najczęstsze urazy kręgosłupa

Jak zapobiegać nawrotom bólu pleców?

O swój kręgosłup warto dbać całe życie, bez względu na to, jaki tryb pracy się prowadzi. Należy zatroszczyć się przede wszystkim o właściwe stanowisko pracy siedzącej, unikanie dźwigania dużych ciężarów, szczególnie będąc zgiętym w pół (lepiej podnosić je z pozycji ugiętych nóg, czyli kucając), pochylania głowy nad telefonem lub komputerem, czy spania na nieprawidłowo dobranym materacu. Dolegliwościom w dole pleców, między łopatkami czy w odcinku piersiowym można też zapobiegać, wzmacniając układ ruchu – czyli trenując tzw. core, głębokie mięśnie brzucha, które stabilizują kręgosłup i pomagają utrzymywać prawidłową postawę. Przetestuj te sposoby i nie powielaj więcej błędów, które szkodzą Twojemu ciału!