Rozciąganie okazuje się doskonałą formą mobilizacji dla osób w różnym wieku i uskarżających się na różnorodne dolegliwości ruchowe. Prawidłowo wykonywanie ćwiczenia rozciągające zmniejszają ryzyko urazów podczas treningu, poprawiają krążenie oraz dotleniają organizm. Jakie jeszcze korzyści przyniesie regularnie wykonywany stretching?

Na czym polega stretching?

Aby zrozumieć, jak rozciąganie wpływa na ludzki organizm, warto zatrzymać się przez chwilę na budowie i właściwościach mięśni. Podczas stretchingu najważniejszą rolę odgrywają tworzące je włókna białkowe, czyli miofilamenty – aktyna oraz miozyna. Podczas wykonywania danego ćwiczenia lub codziennych czynności, elementy te przesuwają się, powodując skrócenie lub wydłużenie danego mięśnia.

Kiedy warto się rozciągać? – korzyści stretchingu

Regularnie wykonywane rozciąganie pozwala obniżyć napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność włókien, a tym samym poprawia gibkość oraz zakres ruchomości w stawach. To z kolei prowadzi do lepszych efektów treningowych – mięsień, który wykonuje pracę w pełnej rozpiętości motorycznej, generuje większą siłę. Podczas stretchingu mięśnie stają się bardziej ukrwione i tym samym lepiej przygotowane do aktywności. Ćwiczenia na rozciąganie pomagają też walczyć z różnego rodzaju przykurczami, dlatego warto stosować je w przypadku zaburzeń prawidłowej postawy ciała, u osób uskarżających się na uczucie sztywności oraz spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej.

Jak wykonywać ćwiczenia rozciągające?

Obecnie praktykuje się wiele rodzajów rozciągania, ale te najpopularniejsze to stretching statyczny oraz dynamiczny. W tym pierwszym przypadku czynności wykonuje się w pozycji nieruchomej, rozciągając daną część ciała od 30 sekund do kilku minut. W kwestii takiej jak dynamiczny stretching ćwiczenia wykonuje się w jak największym zakresie ruchomości, zazwyczaj w trakcie rozgrzewki. Prowadzi on do doskonałego dotlenienia i przygotowania mięśni do dalszej aktywności. Należy pamiętać, że prawidłowo przeprowadzony stretching nie powinien wprowadzać mięśni w stan silnego bólu, ponieważ może to doprowadzić do sytuacji odwrotnej do zamierzonej, a więc zwiększenia napięcia i ograniczenia ruchomości. Dokładność stanowi klucz do sukcesu również w tym przypadku.