Niemal u każdego dorosłego występują bóle głowy, które obniżają komfort życia, ale gdy regularnie nawracają, to stają się poważnym powodem do niepokoju. Częsty problem stanowi ból typu napięciowego opisywany jako ból z tyłu głowy bądź ucisk zlokalizowany zazwyczaj w obrębie skroni lub za oczami. Chociaż ból o charakterze napięciowym to powszechna dolegliwość, jego leczenie należy do bardzo kłopotliwych.

Pacjenci skarżą się dodatkowo na sztywność mięśni karku oraz uczucie pulsowania pojawiające się zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Ponadto wiele osób myli ból napięciowy z migrenowym – należy jednak pamiętać, że migrenie towarzyszą np. wymioty i światłowstręt, natomiast przy napięciowym bólu tego typu symptomy nie występują.

Ból głowy typu napięciowego – przyczyny i dostępne ścieżki leczenia

U osób cierpiących na napięciowy ból głowy przyczyny takiego stanu najczęściej są związane ze stresem, przemęczeniem oraz niedoborem snu. Ból może się też pojawić w wyniku m.in. nieprawidłowej diety, odwodnienia organizmu, a także uszkodzeń powstałych wskutek urazów. Pacjenci zazwyczaj starają się doraźnie ograniczyć dolegliwości bólowe za pomocą łatwo dostępnych leków, jednak nawet duże dawki w większości przypadków nie rozwiązują problemu całkowicie.

Należy zdać sobie sprawę, że za napięciowy ból głowy odpowiadają nieprawidłowości w pracy mięśni, powięzi oraz struktur kostnych. Najlepszym sposobem leczenia są więc sesje u fizjoterapeuty, który mechanicznie rozluźni tkanki, co z kolei nie tylko uśmierzy ból, ale też wpłynie na ograniczenie częstotliwości jego występowania w przyszłości.

Fizjoterapia w leczeniu napięciowego bólu głowy

U osób z napięciowym bólem głowy najczęściej stosuje się masaż tkanek głębokich. Metoda ta wyróżnia się skutecznością, ale jednocześnie może być dość nieprzyjemna dla pacjenta. Masaż powoduje dyskomfort zwłaszcza wtedy, gdy opracowywany mięsień jest znacznie nadwyrężony.

Innym popularnym rozwiązaniem jest metoda FDM, pozwalająca osiągnąć szybkie efekty w ramach leczenia odkształceń powięzi. W zależności od potrzeb pacjenta fizjoterapeuta może również sięgnąć po różnego rodzaju metody uzupełniające.