Strzelające w trakcie siadania, chodzenia czy przeciągania się stawy mogą być objawem różnorodnych dolegliwości, ale nie zawsze oznaczają zdrowotne problemy. Jeśli zdarzają się niezwykle rzadko i następują po dłuższym okresie bezruchu, nie powinny budzić naszego niepokoju. Częste strzykanie oraz towarzyszący mu ból w stawach to jednak zdecydowanie powód, żeby zgłosić się do specjalisty. Z naszego artykułu i dowiesz się, dlaczego stawy strzelają.
Kiedy zgłosić się do lekarza? Strzelające stawy przyczyny
Podczas ruchu torebki stawowej w otaczającej ją mazi tworzą się pęcherzyki gazu. W wyniku podciśnienia, jakie towarzyszy temu procesowi, bąbelki zapadają się, powodując charakterystyczne strzykanie w stawach. To zjawisko zupełnie nieszkodliwe i związane z naszą anatomią. Niektóre osoby mają też nieco luźniejsze zespojenia między kośćmi i dlatego są bardziej podatne na zapadanie się owych pęcherzyków. Trzeszczące stawy mogą też być objawem dawnych urazów lub przeciążeń, które mogą powstawać na przykład w wyniku zbyt intensywnych treningów. Niepokój powinno wzbudzić w nas charakterystyczne strzelanie zawsze w tym samym miejscu lub w trakcie wykonywania konkretnej czynności.
Nieprzyjemnie strzelające stawy mogą powodować również niedobory, ważnych dla zdrowia kości oraz stawów, składników – wapnia, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B czy białka. Niestety, zdarza się też, że trzeszczenie występuje w przebiegu poważnych schorzeń, takich jak:
– zmiany degeneracyjne w chrząstce,
– reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
– boreliozowe zapalenie stawów.
Jak leczyć strzykanie w stawach?
W kwestii takiej jak trzeszczące stawy leczenie powinno oczywiście zostać skonsultowane ze specjalistą, który dobierze odpowiednią metodę. Jeśli mamy do czynienia z poważniejszym schorzeniem, konieczna może okazać się rehabilitacja oraz stosowanie rozwiązań farmakologicznych – leków przeciwzapalnych czy kompleksów witaminowych. W odciążaniu stawów pomogą też bezpieczne zabiegi fizykoterapii, masaże i ćwiczenia rozluźniające.