Na bóle kręgosłupa narażone są zarówno osoby pracujące w biurze, jak i pracownicy fizyczni. Warto wiedzieć jakie zasady stosować, aby zapobiegać zespołom bólowym tego odcinka ciała. Profilaktyka jest zawsze łatwiejsza, niż leczenie, toteż poniżej przedstawiamy kilka rad jak nie dopuścić do przeciążenia kręgosłupa. Ważne, żeby stosować się do nich codziennie i w jak największym stopniu wdrażać w życie.

 

1. Zadbaj o odpowiedni fotel

Osoby pracujące w biurze powinny szczególną uwagę przyłożyć do tego, jak wygląda ich pozycja siedząca. Dobry fotel powinien mieć właściwie wyprofilowany odcinek lędźwiowy. Umożliwi to uzyskanie fizjologicznego wygięcia, tzw. lordozy lędźwiowej. Pomoże to zminimalizować obciążenia, jakim poddawany jest kręgosłup i otaczające go tkanki miękkie. Ważne, aby pośladki były maksymalnie dosunięte do oparcia.

 

2. Ustaw monitor w odpowiedniej odległości

Wysunięta do przodu głowa wpływa negatywnie na obciążenie odcinka szyjnego. Jest on wówczas poddawany bardzo dużym obciążeniom. Działa tu zasada dźwigni – im dalej wysunięta do przodu głowa, tym większe ramię siły i tym więcej pracy muszą wykonać mięśnie przykręgosłupowe. Powoduje to szybkie ich zmęczenie, a w konsekwencji także napięcie mięśni czworobocznych. Dlatego ważne, aby monitor ustawiony był na wysokości wzroku i na tyle blisko, by wysunięcie głowy nie było potrzebne.

 

3. Schylaj się zawsze na ugiętych kolanach

Jedną z najczęstszych przyczyn bólów odcinka lędźwiowego jest jego przeciążenie pozycją zgięciową. Gdy mamy do podniesienia jakiś przedmiot z podłogi, zawsze powinniśmy to robić na ugiętych kolanach. Odcinek lędźwiowy jest wówczas ustabilizowany i ryzyko przeciążenia krążka międzykręgowego jest mniejsze. Jest to szczególnie ważne, gdy często dźwigamy ciężkie przedmioty.

 

4. Zadbaj o kilkuminutowe przerwy podczas pracy

Najgorsze dla kręgosłupa są przeciążenia statyczne. Czyli długie utrzymywanie tzw. pozycji wymuszonych. W napiętych mięśniach po dłuższym czasie dochodzi do niedokrwienia, co objawia się bólem i zmęczeniem. Dlatego warto co jakiś czas zrobić sobie choćby krótką przerwę, by “rozprostować kości”, zmienić trochę pozycję i poprawić ukrwienie tkanek.

 

Podane powyżej zasady pozwolą nam dłużej cieszyć się zdrowym kręgosłupem. Codzienne stosowanie się do nich pomoże uniknąć dyskomfortu związanego z bólem, a w dłuższej perspektywie ograniczyć poważniejsze problemy kręgosłupa.