Jeśli przy chodzeniu pojawia się dotkliwy ból pleców, który promieniuje aż do nogi, może być to oznaka zwężenia kanału kręgosłupa lędźwiowego. W wyniku patologicznego zwężenia światła kanału dochodzi do ucisku rdzenia kręgowego. Schorzenie jest znane jako stenoza kanału kręgowego, najczęściej pojawia się u osób po 50. roku życia. Ryzyko wystąpienia choroby rośnie z wiekiem, w efekcie rozwoju zwyrodnień kręgosłupa związanych z procesami starzenia.

Czy stenoza jest wyleczalna?

Stenozę wywołuje zmniejszenie miejsca wewnątrz kręgosłupa lędźwiowego oraz ucisk struktur nerwowych, które się w nim znajdują. Korzenie nerwowe napierające na kanał kręgowy stają się źródłem przewlekłego bólu ud oraz pośladków. Mogą prowadzić do obniżenia aktywności fizycznej, osłabienia czucia w nogach albo utykania.

Jeśli chodzi o leczenie, stopnie stenozy uzależniają dobór odpowiedniej metody. Im wcześniej chory zgłosi się do specjalisty, tym większe szanse na skuteczność terapii. Leczenie zachowawcze obejmuje wypoczynek, farmakoterapię oraz stosowanie ortez ortopedycznych. Przy mniejszym nasileniu symptomów schorzenia lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu pacjenta na rehabilitację. Kiedy natomiast jego stan nie poprawia się pomimo ćwiczeń oraz przyjmowania leków przeciwzapalnych, zapewne doszło do osłabienia siły mięśniowej. W takim przypadku być może jedynym rozwiązaniem będzie poddanie się operacji.

Z pewnością nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie – patologiczne zwężenie kanału grozi trwałymi uszkodzeniami struktur nerwowych.

Stenoza lędźwiowa ćwiczenia

U ludzi ze stenozą nie powinno się wdrażać ćwiczeń wyprostnych kręgosłupa, ponieważ może to pogłębić dolegliwości. Fizjoterapeuta dobiera metodę treningu do stanu pacjenta. Przeprowadza głównie terapię manualną, w ramach której wykorzystuje różnorodne techniki. Ich zadanie polega m.in. na zwiększaniu elastyczności stawów oraz mięśni. Ćwiczenia mają na celu również poprawę ruchomości kręgosłupa i odbarczenie korzeni nerwowych.