Podstawowe zadanie laseroterapii polega na wspomaganiu leczenia licznych dolegliwości, w tym bólu, schorzeń skórnych czy problemów układu krążenia. W trakcie sesji wykorzystuje się nowoczesne urządzenia, które wpływają na organizm na kilka sposobów.

Laseroterapia punktowa – jak działa?

Biostymulacja laserowa zwiększa produkcję ATP (głównego nośnika energii w komórkach), prócz tego pobudza wydzielanie się serotoniny oraz histaminy. Ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, przeciwobrzękowe oraz antyalergiczne. Sesje z użyciem lasera wzmacniają układ odpornościowy, przyspieszając procesy regeneracji komórkowej. Dzięki temu laseroterapia skraca czas leczenia.

Na małych obszarach ciała wykonuje się tzw. laseroterapię punktową. Do głównych zalet metody należy możliwość ukierunkowania wiązki lasera na konkretny punkt (bądź punkty). Przeprowadza ją fizjoterapeuta, wykorzystując przy tym specjalną sondę połączoną z aparatem. Zazwyczaj posługuje się laserem niskoenergetycznym, którego moc nie przekracza 60 mW (miliwatów). Urządzenia do laseroterapii punktowej najczęściej posiadają dwie sondy. Jedną stosuje się do leczenia tkanek błon śluzowych oraz powierzchni skóry, a drugą do działań w głębiej położonych tkankach.

Laseroterapia – korzyści oraz koszty

Trudno wymienić wszystkie korzyści, które niesie ze sobą laseroterapia. Działanie lasera wykazuje dużą skuteczność m.in. w leczeniu schorzeń dermatologicznych, owrzodzeń, obrzęków oraz trudno gojących się blizn. Specjaliści polecają cykl zabiegów osobom po operacjach czy urazach. Sesje sprawdzają się u cierpiących na bóle kręgosłupa, choroby układu kostno-mięśniowego oraz stawów (zwyrodnienia, reumatyzm etc.). Zdają egzamin u pacjentów z zapaleniami dróg oddechowych, szczękościskiem czy porażeniem nerwu twarzowego. Pomagają zarówno przy krwiakach, jak i w powikłaniach typu neuropatia cukrzycowa.

Jeżeli chodzi o procedurę taką jak laseroterapia koszt zależy od kilku czynników, w tym od obszaru objętego działaniem lasera. Decyzję o mocy, częstotliwości lasera, czasie oraz liczbie seansów podejmuje specjalista.