Kręgozmyk (spondylolisteza) to określenie dolegliwości kręgosłupa, w których kręgi ulegają przemieszczeniu względem siebie. W wyniku schorzenia dochodzi do przesunięcia się wyższego kręgu do przodu w stosunku do kręgu, który leży niżej. Owo przesunięcie to konsekwencja tzw. kręgoszczeliny, czyli szczeliny powstałej w łuku kręgowym, w punkcie styku wyrostków stawowych. Zwykle kręgoszczelina pojawia się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Czy kręgozmyk jest uleczalny?

W większości przypadków osoby dotknięte kręgozmykiem odczuwają dyskomfort w obszarze lędźwiowym. Uskarżają się na ostry piekący ból, który promieniuje do bioder oraz pośladków. Niektórzy obserwują u siebie zaniki mięśni, a także ogólne obniżenie sprawności. Prócz tego mogą występować problemy neurologiczne typu osłabienie ruchów, zaburzenia czucia, niedowłady czy przykurcze. Wśród innych objawów kręgozmyku można wymienić np. rwę kulszową oraz zaburzenia oddawania moczu i kału.

Na wczesnym etapie schorzenia można poddać się efektywnemu leczeniu zachowawczemu. W bardziej zaawansowanych stadiach nierzadko jedynym rozwiązaniem bywa procedura chirurgiczna. Między innymi, lekarze stabilizują kręgi przy pomocy specjalnych instrumentów ortopedycznych (repozycja kręgozmyku). Diagnostyka opiera się przede wszystkim na RTG kręgosłupa z projekcją boczną.

Kręgozmyk a dźwiganie

We wczesnej fazie spondylolistezy specjaliści zalecają odciążanie zmienionego chorobowo odcinka kręgosłupa. Ponadto chory powinien unikać wszelkich czynności, które mogłyby zwiększyć przesunięcie kręgów. Do aktywności, z których należy zrezygnować, zalicza się jogging, ze szczególnym uwzględnieniem biegania po zróżnicowanym terenie. Podnoszenie, dźwiganie czy ciężka praca fizyczna również nie są odpowiednie dla osoby z dolegliwościami takimi jak kręgozmyk. Ćwiczenia wzmacniająco-stabilizujące, które sprawdzają się u pacjentów, to trening funkcjonalny oraz ruchy mające za zadanie stabilizację mięśni głębokich.

U osób borykających się z problemem takim jak kręgozmyk ćwiczenia mają duże znaczenie. Poza rehabilitacją w początkowym stadium egzamin zdają również środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.