Codzienne funkcjonowanie w przypadku dolegliwości o charakterze chronicznym może być bardzo dokuczliwe dla pacjentów. Poza leczeniem zachowawczym w takim przypadku stosuje się też różne techniki łagodzenia bólu. Zarządzanie nim może w istotny sposób przyczynić się do poprawy jakości życia. Rehabilitacja w chorobach przewlekłych opiera się właśnie na tym, by nie tylko minimalizować ryzyko ich rozwoju, ale również usprawniać wykonywanie zwyczajnych czynności. To bardzo ważne dla osób, którym na drodze stanęła przykra diagnoza. Zanim wybierze się konkretny gabinet, warto dowiedzieć się dokładnie, jakie metody stosuje on w konkretnej przypadłości.

Rehabilitacja w chorobach przewlekłych – na czym polega?

W przypadku dolegliwości takich jak stwardnienie rozsiane bardzo istotną kwestią jest codzienna praca z pacjentem nad jego niedowładami i spastycznością. Rehabilitacja w chorobach przewlekłych to nie tylko terapie manualne, ale również techniki łagodzenia bólu, polegające między innymi na relaksowaniu ciała. Zarządzanie tą dolegliwością opiera się zatem nie tylko na farmakoterapii, ale również na różnych zabiegach, które mogą pomóc doraźnie. To różnego rodzaju masaże, ćwiczenia, ale też wykorzystywanie bodźców zewnętrznych. Zanim się do nich przystąpi, należy dokładnie zbadać chorego i poznać historię jego dolegliwości.

Sprawdź także: Znaczenie rehabilitacji w procesie rekonwalescencji po operacji

Jak wygląda zarządzanie bólem w chorobach przewlekłych?

Warto wiedzieć, że skuteczne panowanie nad występującymi w wyniku danej przypadłości dolegliwościami może pomóc w radzeniu sobie z nimi bez udziału rehabilitanta. Zarządzanie bólem w przypadku chorób przewlekłych układu ruchu ma za zadanie przede wszystkim wspieranie pacjenta w nauczeniu go, jak wykonywać codzienne czynności tak, aby były dla niego, jak najmniej obciążające. Stosuje się również inne techniki łagodzenia go, takie jak ćwiczenia i bodźce, które oddziałują na system nerwowy i pomagają go zmniejszyć. W zależności od konkretnej przypadłości i stanu pacjenta należy każdorazowo dobrać je indywidualnie.