Sport to zdrowie, ale tylko pod warunkiem, że konkretne jednostki treningowe są prawidłowo wykonywane! Techniki treningowe bezpieczne dla ciała mają na celu zapobieganie kontuzjom, które niestety bywają częste nie tylko u amatorów, ale zdarzają się też zawodowym sportowcom. Nasz układ ruchu jest bardzo wrażliwy, dlatego niekontrolowane ruchy, niewłaściwe kąty nachylenia, czy nadmierne przeciążenie mogą prowadzić do kontuzji. Jak im zapobiegać?

Rozgrzewka – niezbędna przy każdym treningu

Niezależnie od tego, co trenujesz, musisz wykonać porządną rozgrzewkę. Bezpieczne ćwiczenia to te, które zostały poprzedzone rozruszaniem mięśni i stawów, a przez to lepiej ukrwione i mniej podatne na uszkodzenia czy zerwania. Należy wówczas uaktywnić wszystkie części ciała w sposób statyczny lub dynamiczny, w zależności od rodzaju treningu oraz trenowanej partii.

Jak bezpiecznie trenować?

Cokolwiek robisz, rób to prawidłowo, zgodnie z „zasadami sztuki” – to motto, którego warto się trzymać, aby zapobiegać kontuzjom i wykonywać bezpieczne ćwiczenia. Jeśli myślisz o tym, aby schudnąć lub po prostu włączyć aktywność fizyczną na stałe do swojego życia, wybierz na początek dobrego trenera personalnego, który pokaże Ci poszczególne techniki treningowe. Zaprezentuje Ci on właściwą postawę, pokaże, jakie mięśnie napinać, jak przekładać ciężar ciała, jak dostosowywać obciążenie do własnych możliwości, w jakim tempie wykonywać treningi.

Sprawdź także: Jak wybrać najlepszą odzież i obuwie dla osób z urazami lub bólem kończyn?

Jak unikać kontuzji w sporcie?

Bardzo ważne jest, aby trenując unikać chaotycznych, nieskoordynowanych ruchów. Techniki treningowe bezpieczne dla ciała to przede wszystkim precyzja i skupienie na wykonywanych ćwiczeniach, które nie uszkadzają stawów, mięśni czy więzadeł. Postaw na aktywność fizyczną na co dzień, ale dbaj o to, aby zapobiegać kontuzjom – rozgrzewaj się i starannie kontroluj wszystko, co robisz. Dzięki temu sport będzie sprawiał Ci przyjemność i dostarczał satysfakcji dzięki systematycznemu pokonywaniu własnych ograniczeń!