Po intensywnym okresie pandemicznym w latach 2020-2022, kiedy diagnozowano każdego dnia kolejnych pacjentów pod kątem koronawirusa, wielu z nich udało się skutecznie wyleczyć. Jednak choroba pozostawiła u niektórych z nich powikłania. Rehabilitacja po zakażeniu COVID-19 może być sposobem na to, by pozbyć się niektórych przykrych objawów po jej przebyciu. Jakie to są i na czym polega terapia?

Jakie są powikłania po przechorowaniu COVID-19?

Symptomy, których doświadczają niektórzy pacjenci, zostały określone mianem „zespołu pocovidowego”. Są to na przykład:

  • mgła mózgowa,
  • zaburzenia sercowo-naczyniowe,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia koncentracji,
  • wypadanie włosów,
  • zaburzenia węchu i smaku,
  • bóle stawów,
  • problemy psychiczne.

Jak widać, mogą one być bardzo dokuczliwe i skutecznie zaburzać codzienne funkcjonowanie. Tym samym terapia po przebyciu COVID-19 może okazać się wskazana w przypadku osób, które ich doświadczają.

Jak może przebiegać rehabilitacja po COVID-19?

Pacjenci, którzy doświadczają wyżej wymienionych objawów, a zostali zdiagnozowani jako osoby, które przebyły tę chorobę, mają możliwość skorzystania z rehabilitacji po zakażeniu COVID-19 w ramach opieki prywatnej w gabinetach fizjoterapeutycznych. Z uwagi na to, że ta jednostka dotyczy głównie układu oddechowego, u podstaw terapii może leżeć praca z przeponą i prawidłowymi technikami zaczerpywania powietrza, a także zabiegi relaksacyjne. W połączeniu z manualnymi, mobilizacją oraz masażami tkanek miękkich i powięziowych mogą sprzyjać rekonwalescencji.

Zobacz także: Jak długo trwa rehabilitacja?

Co można zyskać na terapii pocovidowej?

Dla osób, które doświadczyły zakażenia COVID-19 najważniejsze jest otrzymanie doraźnego wsparcia w postaci opieki medycznej. Dzięki leczeniu konwencjonalnemu możliwe jest wyeliminowanie ryzyka zagrożenia życia, wciąż jednak nie ma gwarancji braku powikłań. Tym samym, gdy się one pojawią, pacjenci mogą skorzystać z terapii po przebyciu choroby. Rehabilitacja może pomóc im w odzyskaniu dawnej sprawności fizycznej i zniwelowaniu dolegliwości natury neurologicznej.