Upadki na głowę lub udział w kolizjach komunikacyjnych są przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Po wypadku samochodowym dochodzi m.in. do uszkodzeń na poziomie odcinka szyjnego kręgosłupa. Mogą powstawać przemieszczenia, a następnie ucisk elementów kostnych na rdzeń kręgowy. Tego typu urazy to stany wymagające rehabilitacji. W zaawansowanych przypadkach terapia polega na wzmacnianiu mięśni, bez możliwości cofnięcia porażeń. Poznaj bliżej opcje leczenia!

Jak przebiega rehabilitacja po wypadku?

W zależności od tego, na którym poziomie kręgosłupa doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego, można wyróżnić różne rodzaje niedowładu. Uraz może dotyczyć np. prostowników palców stóp, zginaczy stawu biodrowego albo skokowego. Może też obejmować mięśnie, które odpowiadają za ruch prostowania w stawie kolanowym. Rehabilitacja po wypadku samochodowym na pierwszym etapie polega na minimalizowaniu dolegliwości bólowych. Fizjoterapeuta posługuje się przy tym metodami terapii manualnej. Wykorzystuje również ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

W momencie, kiedy minie ostra faza bólu, pacjent może przejść do zabiegów, które mają za zadanie przywrócić mu utracone funkcje organizmu. Przykładowo, po terapii może ruszać kończynami bez dyskomfortu i samodzielnie wykonywać czynności, przy których po urazie kręgosłupa pomagali mu inni. Formy treningu są dobierane do stanu oraz kondycji chorego. Mogą być to np. ćwiczenia w odciążeniu albo elektrostymulacja, której rola polega na odtwarzaniu pracy poszczególnych mięśni. W leczeniu sprawdza się też kinezyterapia, fizykoterapia oraz masaże.

Sprawdź także: Znaczenie rehabilitacji w procesie rekonwalescencji po operacji

Rehabilitacja przy urazach kręgosłupa

Podobnie jak w wielu innych przypadkach chorobowych, tak i w terapii osób po wypadkach drogowych liczy się czas rozpoczęcia leczenia. Urazy kręgosłupa wymagają szybkiej reakcji. Rehabilitacja powinna się rozpocząć możliwie szybko, gdyż cofanie się porażeń może przebiegać nawet dwa lata. Później specjaliści fizjoterapii będą w stanie jedynie wzmacniać mięśnie odpowiednio dopasowanymi ćwiczeniami. Warto zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego terapeuty.