W opiece nad najmłodszymi bardzo ważna jest uważna obserwacja i jak najszybsze reagowanie na pojawianie się jakichkolwiek podejrzanych symptomów. Rozwój dziecka a rehabilitacja to temat, który dotyczy nie tylko rodziców niemowląt, u których zauważono nieprawidłowości, ale również tych maluchów, które doświadczyły urazów lub są obciążone chorobami przewlekłymi. Systematyczna terapia polegająca na zabiegach manualnych i ćwiczeniach może zniwelować widoczność niektórych problemów i zapobiegać ich pogłębianiu się.

Terapia dla dzieci – kiedy jest potrzebna?

Wskazaniem do udania się do fizjoterapeuty może być skierowanie od lekarza ortopedy, do którego należy się planowo udać na pierwszą kontrolę około 3. miesiąca życia. W późniejszym okresie bywają to również zaobserwowane przez opiekunów nieprawidłowości – trudności w pionizacji, nieprawidłowe stawianie kroków, wiotkość ciała i inne. Bardzo często terapia dla dzieci jest niezbędna w chorobach przewlekłych, takich jak dziecięce porażenie mózgowe czy dystrofia mięśniowa. Warto być uważnym i reagować na to jak najszybciej – niektóre wady rozwoju mogą zostać zniwelowane w stosunkowo krótkim czasie, bez inwazyjnych zabiegów, a jedynie przy pomocy rehabilitacji w postaci ćwiczeń, masaży czy ekspozycji na fizykalne bodźce.

Sprawdź również: 5 zabaw i ćwiczeń pomagających w rozwoju koordynacji ruchowej u dzieci

Rehabilitacja dzieci w chorobach przewlekłych

Istnieje wiele dysfunkcji, które znacząco utrudniają rozwój dziecka – sprawiają, że przebiega on znacznie wolniej lub nawet z wyłączeniem niektórych czynności. Rehabilitacja i różnego rodzaju terapie bywają wskazaniem wówczas, gdy zdiagnozowano między innymi takie choroby przewlekłe jak:

  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • zespół Downa,
  • opóźnienie rozwoju umysłowego,
  • stwardnienie rozsiane.

Bardzo istotne jest, aby rozpocząć ćwiczenia jak najwcześniej – mają one między innymi funkcję profilaktyczną i mogą spowolnić rozwój choroby i zapobiegać jej pogłębianiu się. W przypadku konieczności ich włączenia do codziennej rutyny najlepiej skontaktować się z fizjoterapeutą dziecięcym.