Gabinet Fizjoterapii Reha Expert poleca rodzicom szukającym skutecznych metod wspierających prawidłową koordynację ruchową 5 zabaw i ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie w domu. O rozwój tego typu zdolności warto zadbać już od najwcześniejszych lat. Dlatego poniżej polecamy ćwiczenia na koordynację ruchową dla dzieci, których nie tylko szybko się nauczą, lecz również będą chętnie je wykonywały.
Wycinanie rozmaitych kształtów
Wystarczą odpowiednie nożyczki dostosowane do wielkości paluszków pociechy, kolorowe wycinanki, karteczki i do dzieła. Już kilkulatek pod czujnym okiem rodziców może wycinać proste kształty, falowane linie, natomiast starsze coraz bardziej skomplikowane przedmioty, na przykład domki, zwierzęta, postacie z bajek.
Sprawdź również: 9 najlepszych ćwiczeń wzmacniających dla osób z dyskopatią
Nawlekanie na sznurek
To świetne ćwiczenia na koordynację ruchową, koncentrację i naukę precyzji. Nawlekanie makaronów, koralików, kuleczek oraz rozmaitych elementów wymaga precyzji ruchów dłoni. Dzięki temu dziecko rozwinie wiele zdolności takich jak dokładność, skupienie uwagi, cierpliwość, a przy okazji będzie świetnie się bawiło. Wielkość sznurka i otworów do nawlekania należy dostosować do wieku pociechy, im młodsza tym elementy do ćwiczeń większe, a im starsza, tym mniejsze.
Lepienie w rozmaitych kształtów
Masa solna, ciastolina, piasek kinetyczny, plastelina, modelina to tylko niektóre z produktów pozwalających na ulepienie prawdziwych arcydzieł. Tego typu zajęcia to niezwykle przydatne ćwiczenia na koordynację ruchową dla dzieci w każdym wieku. Lepienie, gniecenie, modelowanie, nadawanie rozmaitych kształtów, rozdrabnianie, łączenie te czynności rozwijają manualne palców, dłoni i całych rąk.
Rzut do celu
W zależności od wieku pociechy można wybrać dowolną formę. Rzut do kosza lub do bramki piłką, lotką do tarczy, kasztanami albo małymi piłeczkami do wiaderka. Jeśli chodzi o takie kwestie jak koordynacja ruchowa ćwiczenia tego typu, pozwalają również na prawidłowy rozwój motoryki oraz skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu.
Zabawy w lustro lub papugę
Opiekun, rodzic albo starsze rodzeństwo pokazuje wybrane gesty lub postawy ciała, a dziecko je powtarza. Może to być na zasadzie zabawy w lustro lub papugowania, czyli papuga zawsze druga. Maluchy uwielbiają tego typu gry i ćwiczenia na koordynację, ponieważ oprócz rozwoju prawidłowej motoryki jest przy nich mnóstwo śmiechu i żartów.